Nurçin Arlı

Nurçin Arlı

Nurçin'in Gözünden Yaşam

NE VAKİT BU KADAR VİCDANSIZ OLUNDU?

06 Haziran 2020 - 11:07

Yeni nesil, hani o geleceğin, geleceğimizin kurucuları olacak olan gençlik, bazen tedirgin ediyor bizleri. Anneye, babaya, ataya sevgi şöyle dursun, ne saygı var bazılarında ne de merhamet. Hani o kendi canından önce evladını düşünen, herkesten, her şeyden yıllarca koruyup kollayan, yediren, içiren, okutan, anne ve babalarını; utanan mı dersin, döven mi, dışarı atan mı, hakaret ve küfür eden mi, hatta öldüren mi? Neler neler duyuyoruz. Allah ıslah etsin. 
Dokuz ay karnında taşıyan, geceleri uyumayan, hastalanınca gözyaşı döküp dua eden anneler; gece gündüz demeyip sırf evladına güzel bir gelecek hazırlamak için çalışan, her türlü fedakârlığı gösteren babalar, elbette bunları yaparken karşılık beklemeden yaptılar. Tek beklentileri evladının sağlığı ve mutluluğu. Ee peki onlar ihtiyarlayınca veya hastalanınca neden dışlar ki bir evlat? Hiç mi gelmez aklına anne ve babalarının yıllarca kendisi için neler neler yaptıkları, nelerden vazgeçip, ne çok olmazı sırf evladı için oldurduklarını? 
Dinimizde de anne ve babaya itaatin önemi belirtilmiştir. Allah ve Rasulü’ne itaatten sonra ana, babaya itaat gelir. Çünkü onlar var olmamızın sebepleri. Büyük günahlardan biri de anne ve babaya itaatsizliktir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) bu konu hakkında önemli uyarıda bulunmuştur. “Anne ve babasına veya onlardan sadece birine yaşlılık günlerinde yetişip de cennete giremeyen kimse perişan olsun, perişan olsun, perişan olsun!” (Müslim, Birr, 9, 10)
Bir riayete göre bir şahıs, Resûlullah’a gelerek: “–Ey Allâh’ın Resûlü! Kendisine en iyi davranılması gereken kimdir?” diye sordu. Resûl-i Ekrem: "-Annen, sonra annen, daha sonra yine annen, sonra baban, sonra da sana en yakın akraban." diye buyurmuştur. (Müslim, Birr 2) 
Onlar ki bizleri besleyip, büyüttü ve geleceğimizi kendi ellerinle ilmek ilmek işlediler, şimdi sıra evlatlarda. Geleceğimizi inşaa edenleri taç etmeliyiz başımıza.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Güzin Arslan
    2 ay önce
    Yüreğine emeğine sağlık gülüm Rabbim cümlemize evladın, eşin ve işin hayırlısını versin ????????????