Nurçin Arlı

Nurçin Arlı

Nurçin'in Gözünden Yaşam

KAHRAMANLIĞIN CİNSİYETİ OLMAZ

24 Ekim 2020 - 08:20

Bu haftaki yazımda bir kahramanın hayatını okumanızı istiyorum.

Bir TV programında tesadüfen duydum ismini ve takdir edilesi kahramanlığını.

Hemen araştırmak istedim hayatını ve okuyunca sizlerin de okumanızı istediğim için buraya yazıyorum. 

Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel) henüz dokuz yaşında bir kız çocuğu iken babası ile birlikte Türk Kurtuluş Savaşı’na katılmış bir savaş kahramanı, O. 
Kadın kahramanlarımızdan, Nezahat Onbaşı. Kahramanlık denilince sadece akıllara nedense erkekler gelir. Ama kahramanlığın cinsiyeti olmaz. Bilek değil, yürek işidir kahramanlık. 
Annesini I. Dünya Savaşı yıllarında veremden kaybetmiş ve babası onu cepheye beraberinde götürmek zorunda kalmış. Böylece önce Çanakkale Savaşı'na katılan kahraman, daha sonra babasının emrindeki 70. Alay ile Milli Mücadele'de yer almış. Böylece çocukluğu savaş cephelerinde geçmiş. Ata binmeyi ve silah kullanmayı da öğrenmiş. 

İlk asker elbisesini 1920’de giymiş, ilk silahı, cephede karşılaştığı Çerkes Ethem tarafından kendisine hediye edilmiş. Yunan kuvvetlerinin “Kızlı Alay” dedikleri 600 kişilik 70. Alayın simgesi haline gelmiş. Mustafa Kemal ve İsmet Paşa'nın da dikkatini çekmiş, Nezahat Onbaşı. Alayı ziyareti sırasında Mustafa Kemal Paşa ile tanışan Nezahat, Bursa Ahudağ eteklerinde, Bozüyük'te Atatürk'ün özel vagonunda ve Akşehir'de olmak üzere üç kez daha cephede Mustafa Kemal Paşa ile karşılaşmış. 

Türk ordusunun Yunanlara karşı ilk defa yenilgi aldığı cephelerden biri olan Gediz Cephesi’nde kaçan askerlerin geri döndürülüp birliğin toparlanmasında rolü olmuş; " Ben babamın yanına ölmeye gidiyorum. Siz nereye giriyorsunuz? sözleri ile askerlerin önüne dikilmesi onun bir savaş kahramanı olarak tarihe geçmesini sağlamış. Bu olaydan sonra kendisine onbaşı rütbesi verilmiş.
Tarihimizde de günümüzde de nice kahraman kadınlarımız var. Hepsini saygıyla anıyorum. Yaşayan kadınlarımızın da değerlerinin bilinmesini diliyorum.

YORUMLAR

  • 1 Yorum