Nurçin Arlı

Nurçin Arlı

Nurçin'in Gözünden Yaşam

BİR ÜLKE, NASIL GELİŞMİŞ ÜLKE OLUR?

30 Nisan 2020 - 22:19

Hayatında neye yatırım yaptın? Neyi biriktirdin ve en çok neye harcadın ömrünü? 
Bunu kişiselleştirip sordum ama daha da genelleme yapıp, ulusal boyutta sormak istiyorum. Ülkemiz ve başka ülkeler neye yatırım yaptı? Ne biriktirdi ve nereye harcadı? 
Kendi vatanımdan başlayıp, sorduğum soruyu, yine kendim cevaplamak istiyorum. Hemen herkesin şahit olduğu gibi Türkiye, en çok sağlığa yatırım yapmış. Yani milletinin sağlığını her şeyden önde tutup, bu yolda hiç azımsanmayacak harika işlere imza atmış. "Yeterince hastanemiz var, ne gerek var Şehir hastanelerine. Bu yükü ekonomik olarak kaldıramayız." Diyen büyük bir kesim vardı, ne yazık ki... Tüm dünyayı etkileyen pandemi ile gördük ki çok gerek varmış bu hastanelere.
Sağlık sektöründe, birçok (sözde) gelişmiş (ama özde sınıfta kalan) ülkelerden, oldukça öndeyiz. Sırf turist çekmek için makyajını iyi yapmış meğerse o ülkeler. Milyonların rüyası olan ülkeler, şimdi bir kabusun içinde kendi vatandaşına bile yetemez bir duruma geldi. Silah üretimi, ilaç veya tıbbi ekipman üretiminin üstünde olduğu için şu an ölümlerin önüne geçemeyen ülkeler de var. O ülkelere yardım elini uzatan, çıkar düşünmeksizin tek ilkesi yaşatmak olan ülke tabii ki Türkiye. Şimdi tekrar bakalım en çok gelişen ülke, hangi ülke?
Şükürler olsun ki Türk'üm. Şükürler olsun ki bu güzel vatanda yaşıyorum. 
Vakit, birlik ve beraberlik günüdür. Siyasi görüşü, ırkı, inancı, dili ne olursa olsun, yaratılana yaratan için elimizi uzatalım. Hastalığı, düşmanlığı veya kini değil, iyiliği bulaştırıp, sağlık ve huzur bulalım...

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Beyhan
  1 ay önce
  Emeğine sağlık gönlü güzel kardeşim ????????✍????????
 • Uğur güzel
  3 ay önce
  İşte bunu görüp de ders alsınlar inşallah. İçimi okumuşsun benim Melek yüzlü Melek bacım ???? Bu dünya güzel ise senin gibi güzel yurekler sayesinde güzel .