Nurçin Arlı

Nurçin Arlı

Nurçin'in Gözünden Yaşam

BAZEN BİR SUÇA ORTAKLIK DOLAYLI OLARAK ARTIYOR

30 Aralık 2020 - 08:00

Son zamanlarda beni ve eminim birçoğunuzu rahatsız eden bir konuya değinmek istiyorum. Ana haber bültenlerinin ihbar hattı oldukça zararlı bir oluşum bana göre. Bazı çok duyarlı vatandaşlarımızın bir olay anında güvenlik güçlerine veya bir sağlık ekibine haber vermeden ilk işleri haberciliğe soyunmak oluyor. Açıyorlar cep telefonlarının kamerasını ve sırf haber olsun diye yardıma ihtiyacı olan kişiyi unutup video çekiyorlar.
      Daha geçen akşam izlediğim bir haber, tam da bu konuda gerçekten pes dedirtti. Biri bıçaklı, biri beyzbol sopalı iki kişinin kavgasını, bir vatandaş evinin penceresinden görüyor ve polise haber vereceğine video çekmeye başlıyor. Polis merkezinin olay yerine uzaklığı ise sadece 100 veya 150 metre. Ve bu olayın sonunda bir can yitip gidiyor. O kişinin çektiği video da haber bülteninde yayınlanıyor.
      Neden buna izin veriliyor? Bu da bir suç değil mi? Soruluyor mu acaba o sözüm ona duyarlı vatandaşa, başın göğe erdi mi diye? Bu kadar mı vicdansız olundu? Yazık...
      En azından şöyle bir şart olsa bu tip haberlerde. Yine çeksinler video tamam ama en azından ya yanında bulunan bir başkası haber versin güvenlik güçlerine veya video çekmeden önce kendisi haber verse. Aksi halde yaptıkları, suç teşkil etse. 
      Bazı şeyleri yaparken iyi düşünülse keşke. Zaten öyle bir devir ki içinde bulunduğumuz devir. Merhamet yok, vicdan kayıp. 
      Haksızlık karşısında susmak, sadece izlemek hiçbir insana yakışmıyor. Duyarlı olunmalı. Duyarlı insan haksızlık ve zulmün karşısında susmaz ve o an kendi çıkarını düşünmez. Peygamber efendimiz (S.A.S.) hadis-i şeriflerinde : "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır." buyurmuştur. Şeytan olmak mı? İnsan kalmak mı? Bunu herkes bi kendine sormalı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum