Bu araç Avrupa'da şahıs üzerine kaydedilen ve Almanya plakası ile trafiğe çıkan ilk Togg olma özelliğini taşıyor. Togg sahibi Ali Köksal, otomobilin satın alınmasıyla başlayan ve Almanya'da  trafiğe kaydettirilmesine kadar olan süreci Silayolu.com editörü İbrahim Yırtmaz'a anlattı.

Erlangen'de pizza dükkanı işleten genç gurbetçi Ali Köksal, " Yerli ve milli otomobilin üretilmesinden dolayı bir Türk olarak gurur duyduğunu, aracı çok beğendiğini ve bu yüzden satın aldığını " söylerek yaşanan süreci okurlarmız için anlattı.

Köksal, satın aldığı Togg otomobili Türkiye'de bir internet sayfasında hususi olarak satıldığını gördüğünü sonra e-mail ile satıcı ile irtibata geçerek anlaştıktan sonra babası ile birlikte Türkiye'ye hareket ettiğini söyledi.

Köln Gönüllüler Türk Halk Müziği Korosundan ''Bahar Konseri'' Köln Gönüllüler Türk Halk Müziği Korosundan ''Bahar Konseri''

Türkiye sürecinde yapılan işlemler

Otomobili Kocaeli şehrinden satın alan Köksal, satıcı ile fiyat konusunda anlaştıktan sonra notere giderek alım-satım sözleşmesi yaptıklarını sonrasında satıcınında daha önce tercih ettiği sigorta acentesine giderek otomobilin uluslararası yollarda kullabilmesi için yeşil kart çıkardıklarını belirtti. 

Genç gurbetçi, otomobilin Türkiye ayağında satın alınmasına dair yaptıkları son adımın ise kendisi işletme sahibi olduğu ve hemen Almanya'ya geri dönmesi gerektiği için havayolu ile seyahat etmeden önce kendi üzerine satın aldığı aracı baba İbrahim Köksal'ın Türkiye'de sürebilmesi ve yurt dışına çıkarabilmesi için noter üzerinden vekâlet vermesiyle daha sonraki günlerde baba aracı Sıla Yolu üzerinden Almanya'ya götürdü.

kaynak : Sıla yolu haber