Türkoğlu yaptığı açıklamada, köklü bir geçmişe sahip olan Fırat Üniversitesinin, ürettiği bilgiyi şehrin, bölgenin ve ülkenin kalkınması için ekonomik katma değere dönüştürülmesi vizyonu ile üniversite yönetimine talip olduğunu söyledi. 
 

Bu çerçevede, yarım asrı aşan birikimi ile Fırat Üniversitesinin üzerine düşen önemli görevlerden biri şehrimizin ve bölgemizin potansiyeli yüksek özelliklerini gün yüzüne çıkararak sanayiye ve topluma kazandırmayı hedeflediğini ifade etti. Mühendislik alanlarındaki birikimi başta olmak üzere, Fırat Üniversitesinin artık bu birikimini içinde bulunduğu şehir ve bölge ile paylaşarak,  çevresinde bir sanayi kümelemesi oluşturması gerekmektedir. Araştırma Üniversitesi niteliğimizden gelen proje kaynakları ile ilimiz başta olmak üzere yükte hafif pahada kıymetli ürünlerin geliştirilmesindeiş dünyasının ar-ge istekleri desteklenerek, ilimizin ekonomisinin güçlenmesi, nitelikli insan kaynağının şehrimizde tutulması ve istihdama katkı verilmesi üniversitemizin en önemli misyonlarıarasında olacağını belirtti. Bu doğrultuda, üniversitenin ar-ge misyonu güncellenerek, üniversite-sanayi işbirliği ile ekonomik katma değer üretebilecek alanlarda ar-ge çalışmalarına öncelik verileceğini ifade etti. Ayrıca, üniversitenin içinde bulunduğu toplum ve sosyal çevre ile bütünleşmesini sağlayacak ve paydaşlarının gelişimine yönelik faaliyetler, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin verileceğini ifade etti.

Türkoğlu; Elazığ’ımızın tüm aktörleri ile bir kent vizyonu çalıştayıyapılarak, sanayi, sağlık, eğitim, gıda ve tarım, turizm, lojistik, yapay zeka ve dijitalleşme gibi alanlarda ortaya konulacak vizyonçerçevesinde, Üniversite sorumluluk almaktan çekinmeyecek ve bu şehrin emrinde olacaktır. Fırat Üniversitesi, belirlenecek sektörlerde gerek projelerin geliştirilmesi ve gerekse projelerin yürütülmesinde aktif görev alacaktır. Şehrin en üst düzey eğitim-öğretim kurumu olan Üniversitemizin Elazığ’ın geleceğine yön vermede söyleyecek bir sözü olmalıdır.

ELAZIĞ'DA 23 NİSAN’DA BAŞKANLIK KOLTUĞUNA MİNİK TUTAR OTURDU ELAZIĞ'DA 23 NİSAN’DA BAŞKANLIK KOLTUĞUNA MİNİK TUTAR OTURDU

Türkoğlu, bütün eğitim hayatı ve yaşamı Elazığ da geçmiş bu şehrin bir evladı olarak, uzun yıllardır gerek iş dünyası ve gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla yakın çalışmasından edindiği şehir kültürünü tanıma avantajı ile Elazığ’ımızın gelişmesinde ve kalkınmasında öncü rol alacak bir Fırat Üniversitesi için rektörlüğetalip olduğunu ve bu misyonu benimseyen herkesten destek istediğini sözlerine ekledi. 

Prof. Dr. İbrahim TÜRKOĞLU kimdir?

1973 yılında, Elazığ’da doğdu. 1990 yılında Elazığ Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümü, 1994 yılında ise Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Fırat Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında Akıllı Sistemler, Yapay Zekâ ve Görüntü İşleme alanlarında 1996 yılında Yüksek Lisans,2002 yılında ise Doktora çalışmalarını tamamladı. 2004-2005 yıllarında Balıkesir Ordu Donatım Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nda bilgi-işlem subayı olarak vatani görevini yaptı. Bilgisayar ve Kontrol Teknolojileri alanında 2007 yılında Doçent,2014 yılında ise Yazılım Mühendisliği alanında Profesör unvanını aldı. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasına danışmanlık yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bingöl ili Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) temsilciliğini 2015-2016 yıllarında yürüttü. Fırat Üniversitesinde, Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı, Uzaktan Eğitim Merkez Müdürlüğü, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyeliği ve yöneticilikleri olup, Elazığ STK Platformunun 2017 yılında dönem sözcülüğünü de üstlendi. 1994 yılında Dumlupınar Üniversitesi’nde başlayan akademik yaşamına, Fırat Üniversitesinde devlet üniversiteleri arasında ilk kurulan ve kurucu bölüm başkanı olduğu Yazılım Mühendisliği bölümünde devam etmektedir. Yurt dışında farklı ülkelerde, yapay zekâ ve akıllı sistemler üzerine ders vererek, bu teknolojilerin güncel uygulamaları hakkında sunumlar yapmaktadır. 250’yi aşkın bilimsel yayını, 5 adet kitap yazarlığı, 3 patenti bulunmaktadır. Yetiştirdiği çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden halen 6 profesör, 5 doçent ve 5 doktor öğretim üyesi akademik unvanları ile ülkemizin yükseköğretimine katkı sunmaktadır.İngilizce bilmekte olup, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Editör: Haber Merkezi