Avrupa'da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah olan  Dr. Dilek Gürsoy, yapay kalp nakli çalışmalarını ve gelecek hedeflerini sosyal medya hesapları üzerinden açıkladı. Dilek Doktor, “Çok iyi yerlere geldik. Kendi hastanemi kurup, kendi şartlar altında hastayı tedavi ve öğrencilerimi yetiştirmek istiyorum''dedi.

DR. Dilek Gürsoy Avrupa'da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah olarak tarihe geçmişti

Dr. Dilek Gürsoy sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda,''60 yılı geçmiş bir göç hikayemiz var Almanya’da,Annelerimiz, babalarımız kendilerini fabrikalarda, yer altlarında seferber ettiler biz çocukları için. Okumamızı istediler, çok daha iyi yerlere gelmemizi istediler. Büyük bir akademisyen kitle de oluştu o analarımızın babalarımızın sayelerinde. Artık büyük firma sahipleri iş insanlarımız oldu, çok güzel restaurantlarımız, hotellerimiz, bakkallarımız, televizyon ve radyo kurumlarımız, ibadet evlerimiz var artık. Doktor, Avukat, mühendis, araştırmacı her yerde. Ama şu 60 yıl içinde bir şeyi, başaramadık….. bir Hastane kurmayı! Oysaki ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu çok iyi biliyorsun değil mi?

Ben kafama koydum…yüksek kaliteli, ama benim için en önemlisi insani ve vicdanlı bir hastanemiz olsun istiyorum artık. GANÎ Clinic geliyor ama sizin de desteğiniz ile çok daha çabuk gelebilir''dedi.

DR. DİLEK GÜRSOY KİMDİR?

1969 yılında Ordu, Fatsa'dan Almanya'da Gastarbeiter olarak çalışmak üzere göç eden bir ailenin çocuğu olan Dilek Gürsoy, 1976 yılında Neuss'ta dünyaya geldi. İki erkek kardeşi olan Gürsoy’un annesi Zeynep Hanım Pierburg fabrikasında montaj hattı işçisiydi.

Dr. Dilek Gürsoy, Türkiye'de çocukluğunda okula gitmesine izin verilmediği için okuma yazmayı tek başına öğrenen annesi tarafından büyütüldü. Anaokulunda Alman dilini öğrenen ve Alman dünyasında ve toplumunda rehberlik eden bir Alman çiftle tanışan başarılı isim Martin-Luther-Grundschule'de ilkokulu okuduktan sonra liseyi Neuss'taki Quirinus-Gymnasium'da tamamladı.

Düsseldorf Üniversitesi’ni bitirdikten sonra, aynı üniversitede asistan hekim, uzman ve asistan tıbbi direktör olarak çalışan Dr. Dilek Gürsoy üniversiteye giden ilk kişi oldu.

2017'de Bremen'de çalışan Gürsoy, Mart 2019'dan beri Siegburg'daki Helios-kliniğinde kalp cerrahisi bölümünde danışman cerrah ve LVAD programının direktörü olarak görev alıyor.

Yapay kalp cerrahisi konusunda Avrupa'da ilk ve tek kadın doktor olan Dr. Gürsoy’un Almanya dışında Hindistan ve Türkiye'de de önemli kalp ameliyatlarında yer aldığı biliniyor.

2019'da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü'ne ve Alman Tıp Ödülü'ne (German Medical Award) layık görülen Gürsoy, yılın doktoru da seçilmişti.

Gürsoy, şu anda Düsseldorf kentindeki Clinic Bel Etage'in başhekimliğini yapıyor.

434723923 3602209846685457 3533298276723706671 N434656617 3602209836685458 1294846889033694353 N