Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan güzergâhlarında çalıştırılacak iki yeni turistik trenin Nisan ayında seferlerine başlayacağını ve Haziran ayının ortalarına kadar seferlerin devam edeceğini belirtti. Bakan Uraloğlu, Ankara-Kars hattında Doğu Ekspresinin yanı sıra kış sezonunda sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi büyük talep görüyor ve seyahat severler, farklı parkurlarda da aynı şekilde turizm amaçlı trenlerin sefere konulması yönünde talepte bulunuyordu. Bu iki trenle bu taleplere cevap verdik. ifadelerine yer verdi.
  ANKARA-DİYARBAKIR-ANKARA TURİSTİK TRENİ

Vatandaşlar tarafından çok talep edilen ve çok sevilen turistik seferlerine yenilerinin eklemekten mutluluk duyduklarını belirten Uraloğlu, 1.051 kilometre hat uzunluğunda Ankara-Diyarbakır parkurunda işletilecek Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni 180 kişi kapasiteli 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşacak. Ankaradan 19 Nisan Cuma günü saat 15.55te hareket edecek, Diyarbakır'dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00’da seferlerine başlayacak. Ankara-Diyarbakır seferinde Malatya'da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı'da 4 saat, Kayseri de 3 saat turizm amaçlı duracak ve buralardaki tarihi ve kültürel değerleri görme imkânı sunacak.  açıklamasında bulundu. Fiyat bilgisi de paylaşan Bakan Uraloğlu, Ankara-Diyarbakır parkurunda iki kişinin seyahat edebildiği yataklı kabin oda fiyatının 9 bin lira, Diyarbakır-Ankara parkurunda ise 8 bin lira olarak belirlendiğini ifade etti.
   ANKARA-TATVAN-ANKARA  TURİSTİK TRENİ ELAZIĞ'DA 4 SAAT DURACAK

Bakan Uraloğlu, 1.262 kilometrelik Ankara-Tatvan-Ankara parkurunda işletilecek turistik trenin ise Ankara'dan 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.55' te seferlerine başlayacağını ifade ederek,  Ankara-Tatvan seferinde Elazığ'da 4 saatlik bir duruş gerçekleştirecek.

Akdeniz sallandı! Akdeniz sallandı!

19 Nisan Cuma günü de Tatvan'dan 06.35' te hareket edecek tren Tatvan-Ankara seferinde Palu'da 3 saat, Elazığ'da 4 saat ve Kayseri 'de 3 saatlik duruş yapacak. Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni, 9 yataklı vagon ve 1 yemekli vagondan oluşuyor.  ifadelerini kullandı.

 
Bakan Uraloğlu, Ankara-Tatvan parkurunda iki kişinin seyahat edebildiği yataklı kabin fiyatının 9 bin 900 lira, Tatvan-Ankara parkurunda ise 9 bin lira olduğunu belirtti.

Trenin hem alternatif bir tatil seçeneği sunarak Anadolu'nun tarihi, doğal güzelliklerinin keşfedilmesini sağladığını belirten Bakan Uraloğlu, diğer yandan trende seyahatin kendisi tatil gibi olduğunu belirterek, "Fotoğraf severler için de çok önemli fırsatlar sunuyor. Bu turistik trenlerin de Turistik Doğu Ekspresi gibi çok sevileceğine inanıyoruz. Farklı parkurlarda da turistik trenlerin işletilmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.