Ramazan ayına yaklaşmanın sevinç ve heyecanı içerisinde olduklarını ifade ederek, 11 Mart Pazartesi günü tutulacak ilk oruç ile Ramazan ayına girileceğini söyleyen DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, yayımladığı mesajda; “Ramazan ayı, irademizi terbiye eden, bireysel ve toplumsal duyarlılığımızı güçlendiren, beraberinde getirdiği güzel öğretilerle yaşantımızı güzelleştiren bir rahmet mevsimidir. Ramazan her zaman hoş gelir. Yüce Rabbimizden temennimiz bizleri de hoş bulması, hayatımızı hoş kılması ve bizlerden hoş ayrılmasıdır” dedi.

Ramazan ayında manevi duyguların yoğun olarak yaşandığını ifade eden Kuzey, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Bir okuldur Ramazan

Bir rahmettir Ramazan; küçük büyük, genç yaşlı, kadın erkek, zengin fakir herkesin hatırasında güzel bir hatırası olan. Bir yağmurdur Ramazan; kurumuş gönüllere can suyu olan. Bir güneştir Ramazan; buz kesilen kalpleri sıcaklığıyla ısıtan. Bir rüzgardır Ramazan; uzaklardan cennet kokusunu taşıyan. Bir köprüdür Ramazan; zengini fakire yaklaştıran. Bir rehberdir Ramazan; doğru ile yanlışı birbirinden ayıran. Bir berekettir Ramazan; her gecesi ömre bedel olan. Bir sevdadır Ramazan; kulu Rabbine yaklaştıran. Bir okuldur Ramazan; insanı daha duyarlı, daha takvalı, daha güzel insan kılan.

Bir tohum ayı Ramazan

Ramazan ayı, gönül dünyamıza birçok güzellik tohumu ekeceğimiz bir bereket ayıdır. Ramazan’la birlikte ilk ekeceğimiz tohum; birlik, beraberlik ve kardeşlik tohumudur. Daha oruca başlamadan, aynı safta yan yana omuz omuza teravih namazında bir araya geliriz. Hep birlikle kıyama, rükûa, secdeye, duaya durarız. İlk teravih, ilk sahur, ilk oruç, ilk mukabele derken kendimizi ilk iftar sofrasında buluruz. Her birine sırasıyla ‘hoş geldin’ der, otuz gün boyunca ilmek ilmek hayatımıza Ramazan’ı işleriz.

Biz orucu, oruç bizi tutar

Orucu sadece midemizle değil, elimizle ayağımızla, gözümüzle kulağımızla da tutmaya çalışırız. Dilimizi yalandan, gıybet ve iftiradan; gözümüzü harama bakmaktan, ellerimizi günaha uzatmaktan, ayaklarımızı yanlışa sapmaktan muhafaza etmek için uğraşırız. Kur’an’ın inmeye başladığı bu mübarek ayda Kur’an’ı hayatımıza indirmeyi amaçlarız. Gerek bireysel okumalarla gerekse camilerde topluca yapılan mukabele programlarına katılarak yaratıcımızla iletişim kurarız. Zamanın kıymetini belki de saate en çok baktığımız bu ayda anlarız. Acıksak da susasak da Rabbimize verdiğimiz sözü unutmaz, ekmeğin ve suyun Rabbi olan Yüce Allah’a teslimiyetimizin gereğini yerine getiririz.

Akşama doğru evlerde tatlı bir telaş başlar. Oruçlarımızı, bir tencerede pişen yemeklerle, hep birlikte bir araya gelip, bir masa etrafında toplanarak, ‘bir’ olanın çağrısı ezan ile açarken birlik beraberliğimizi pekiştiririz. Allah’ın emir ve yasaklarını yerine getirmenin verdiği gönül huzuruyla iftarımızı açarız. Oruçla günümüzü, teravihle gecemizi mamur ederiz.

Bereket ayıdır Ramazan

Ramazan bizlere halden anlamayı, empati yapmayı öğretir. Dünyanın dört bir yanında evlatlarının tok uyuduğu günleri özlemle bekleyen nice anne babalar için umut ayıdır Ramazan. Ramazan bizlere paylaşmayı öğretir. Fitre ile yoksula sofra kurma, zekât ile malımızı arındırma, sadaka ile Allah’a sadakatimizi arttırmaya vesiledir Ramazan. Veren elin de, alan elin de hayır gördüğü muhteşem bir bereket ayıdır Ramazan.

İbadetlerin gündelik yaşantımıza yansımasıyla alakalı güzel bir tespit vardır. O da şudur: “Namaz, camiden çıkınca; hac, Mekke'den dönünce; Ramazan, oruç bitince başlar.” Öyledir, namaz camiden çıktığımızda bizi daha sorumlu daha duyarlı, daha vicdanlı kılmalıdır. Oruç Ramazan’dan sonra da bizleri tutmalıdır. Ramazan hep hoş geldiği gibi, bizleri de hoş bulmalı, hoş kılmalı ve hoş ayrılmalıdır.

DİTİB 40 Yaşında

Bu yıl, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) 40’ıncı kuruluş yıldönümü olduğunu belirten Kuzey, “Allah’a hamdolsun ki teşkilatımız, bu topraklarda kırk senedir faaliyetlerini sürdüren, yeri geldiğinde meyvesiyle, yeri geldiğinde gölgesiyle insanlık için hizmet üreten köklü bir ağaç olarak dimdik durmaktadır. Kırk yıl önce bu topraklara bu samimiyetle bu tohumu ekenlerden, yeşeren bu güzel filizimizi alın teriyle sulayıp, sevgi ve fedakarlıklarıyla büyütenlerden Rabbim razı olsun” ifadelerini kullandı.

Kuzey, “Bu vesileyle, mübarek Ramazan ayının İslam alemi başta olmak üzere tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum” diye konuştu.