Altı yıl bir Alman işletmesinde konuşma terapisti olarak çalıştıktan sonra kendi muayenehanesini açan Begüm Sayman: „ Logopedi, çocuk, genç ve yetişkinlerde görülen her türlü konuşma problemlerini tedavi eden bilim dalıdır. Bu bozukluklarla ilgili teşhis ve tedavi dışında bu tür bozukluklarla ilgili danışmanlığı kapsar. Bochum'da üç yıl eğitim gördükten sonra çalışmaya başladım. Bir yıl önce de kendi işyerimi açtım.  Dil gelişim bozukluğu olan çocuklar dili bir iletişim aracı olarak kullanamadıkları için konuşma ve dil terapisine ihtiyaç duyarlar. Bu çocuklar genellikle nesneler, diğer kişiler ve kendileri arasında bir ilişki kurmakta sorun yaşarlar. İşte bu aşama biz devreye giriyoruz. Yaptığımızı tedavilerin ücretini hastalık kasaları karşılıyor. En fazla bir yıllık bir tedaviden sonra çocuklar rahatlıkla konuşmaya başlıyorlar. Türk aileler daha bebeklikten itibaren çocukların eline cep telefonu ve tablet tutuşturuyorlar. Bu tür eylemler çocukların geç konuşmasını ya da bazı harfleri tam olarak telaffuz etmelerini engeller. Bunlardan kesinlikle kaçınmalıyız“ dedi.

MÜLTECİLER DAHA FAZLA

Konuşma Terapisti Begüm Sayman: „konuşma problemi yaşayan yaşayanlar arasında Türkler de var. Ancak birçok vatandaşımız çevre baskısı nedeniyle tedavi olmaktan çekiniyor. Bence hiç aldırmadan ve çekinmeden destek almalıdırlar. Son yıllarda Ortadoğu'dan gelen mülteci çocuklarında bu tür konuşma problemi patlama yaptı. Mülteci aileler çocuk hekimleri ve eğitimcilerin tevsiyesiyle bizden destek alıyorlar“ dedi.

GELECEK VAAT EDEN MESLEK

Hagen'deki muayenehanesinde altı kişilik bir ekiple hizmet veren Begüm Sayman: „bu meslek dalı Türkler arasında pek tanınmıyor. Bu yüzden de pek rağbet yok. Aylardan beri hem Türkçe hem de Almancayı konuşabilen çift dilli bir eleman arıyorum fakat bulamıyorum. Tavsiyem  gençlerimiz bilhassa da genç kızlarımız bu mesleği okusunlar ve icraa etsinler“ dedi. 

(İslam KARAOSMANOĞLU/ HAGEN)

Avrupa Konseyi’nin en genci, bir Türk oldu Avrupa Konseyi’nin en genci, bir Türk oldu

Logo4


Logo1Logo2