Bielefeld Belediyesi Entegrasyon Konseyi tarafından ilk kez düzenlenen “50 Yıl Uyum Ödülü” törenine, BielefeldBelediye Başkanı Pit Clausen ve Entegrasyon Konseyi Başkanı Murisa Adiloviç’in yanı sıra şehirde dini, sosyal, sporve kültürel alanda 50 yılını dolduran sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri katıldı.

Yarım asırlık cami derneğine “Uyum Ödülü”

1973 yılında şehirde ilk kurulan cami derneği olan DİTİB Merkez Camii’ne teşekkür belgesi takdim edildi.

Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğu'nda 15 Temmuz anma etkinliği düzenlendi Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğu'nda 15 Temmuz anma etkinliği düzenlendi

“Bu ödülü hak ettiğimize inanıyorum”

Şehrin uyum ödülüne layık görülen ve Bielefeld DİTİB Merkez Camii adına ödülü alan başkan Kadir Yüca, şehirde ilk kurulan cami derneği olduklarını ifade etti. Yüca, 1973 yılından bu yana şehir sakinleriyle uyum içerisinde olduklarını belirterek şunları söyledi: “Camimiz, şehirde geçen yarım asırlık hizmet süresinde bu ödülü hak ettiğine inanıyorum. Yaşadığımız topluma uyum içerisinde ve topluma pozitif değer katan insanlar yetiştiren bir cami cemaati olduk. Saflarımızdan çok başarılı insanlar yetişti ve topluma birçok değer kattık. Bu kazancımız hala büyüyor. Ben de bu camide büyüdüm, gençlik kollarından başladım ve şimdi de yönetimine geldim. Biz camimizin gençleriydik ve burada yetiştik.”

Birinci nesile şükran

Yerel idarecilere ve şehir sakinlerine şükranlarını sunan Yüca, konuşmasını şöyle tamamladı: “Kuruluş tarihimiz olan 1973’ten 1993’e kadar tam 20 yıl August-Bebel Caddesi'nde hizmet verdik. Mevcut bina ihtiyaçlara cevap vermez hale gelmişti. 1993 yılından bu yana da şu an bulunduğumuz Ernst-Reine Caddesi üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu manada yerel idarecilere ve şehir sakinlerine öncelikle şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle camimizin kuruluşundan bu yana duaları, gayretleri ve emekleri olan birinci nesil büyüklerimizi de minnetle anıyorum. Bu samimiyete ve bu hizmet kervanına katkı vermiş herkese teşekkür ediyorum. Ahirete irtihal etmiş büyüklerimize Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum. Bizler de onların emanetlerini büyüterek bizden sonraki nesillere taşımanın gayreti içerisinde olacağız.”

Bielefeld İslam Cemaatleri Birliği (BIG) Başkanı Cihat Kefeli'nin de hazır bulunduğu törende, DİTİB Merkez Camii dernek başkanı Kadir Yüca teşekkür belgesini BielefeldBelediye Başkanı Pit Clausen’in elinden aldı.

Editör: Haber Merkezi