TİMBİR’den yapılan açıklamada saldırı olayı kınanırken, “Ülkemizin yerel seçimlere gittiği bir dönemde siyaseti zorbalıkla yapmaya kalkan zihniyet artık el birliğiyle siyaset sahnesinden uzaklaştırılmalıdır” denildi.

-“Siyaseti zorbalıkla yapmaya kalkan zihniyet siyaset sahnesinden uzaklaştırılmalıdır”

“Edepsiz ve nezaketsiz siyaset yapan şiddet meyilli bir güruhun topluma vereceği bir şey olamaz”

TİMBİR Genel Başkan Yardımcısı, Gazete Merhaba Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Semra Aman Akyürek haber çalışması yaptığı sırada Balıkesir Altıeylül Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Hasan Avcı’nın ekibindeki kişilerin önce sözlü ardından ise fiziki saldırısına uğradı. Ekipte müteahhit olduğu öğrenilen Faruk Demiraslan ve Belediye Özel Kalem Müdürü Halil Baran adlı saldırganlar kadın gazetecinin görevini yapmasını engelledi.

Balıkesir Altıeylül Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Hasan Avcı’nın gözü önünde meydana gelen olayda Gazeteci Semra Aman Akyürek ve eşi Gazeteci Kamil Akyürek öfkeli yandaşlar tarafından tartaklanarak uzaklaştırmak istedi. Saldırı sonucu vücudunda morluklar oluşan Semra Aman Akyürek hastaneye başvurarak darp raporu aldı.

Suç duyurusunda bulunacak

Akyürek, çirkin saldırıya karışan Altıeylül Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Hasan Avcı’nın ekibindeki kişilerden şikayetçi olmak için hukuki süreç başlattı. TİMBİR Genel Başkan Vekili Avukat Cüneyd Altıparmak’ta hukuki süreci yakından takip edecek.

Akyürek’e yapılan çirkin saldırı Balıkesir başta olmak üzere Türkiye genelinde tepkiyle karşılandı.

TİMBİR’den sert açıklama

TİMBİR’den yapılan yazılı açıklamada Gazeteci Semra Aman Akyürek’e yönelik yapılan çirkin saldırı kınandı. TİMBİR’den yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Balıkesir Altıeylül Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Hasan AVCI’nın ekibinde yer alanlarca Türk İnternet Medya Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Temsilcisi Gazeteci Semra Aman AKYÜREK’e yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz….

Bir medya mensubuna, Birliğimizin yetkilisine ve bir kadına yapılan bu eylem sebebiyle tüm basın camiasını Belediye Başkanını protesto etmeye ve kınama mesajı yayınlamaya çağırıyoruz…

“Edepsiz ve nezaketsiz siyaset….”

Ülkemizin yerel seçimlere gittiği bir dönemde siyaseti zorbalıkla yapmaya kalkan zihniyet artık el birliğiyle siyaset sahnesinden uzaklaştırılmalıdır. Bu zihniyetin medyada, gazetelerde ve camiamızda haber değeri yoktur. Siyaset edep, ahlak ve nezaket ister. Edepsiz ve nezaketsiz siyaset yapan böylesine şiddet meyilli bir güruhun topluma vereceği bir şey olamaz!

Basın mensupları, demokrasinin temel unsurlarından birini oluşturur ve kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirirken herhangi bir şekilde tehdit edilmemelidir. Bu tür şiddet eylemleri, ifade özgürlüğünü engellemek ve basın özgürlüğünü zedelemek anlamına gelir. Bu davranışın en ağır faturasını sandıkta millet zaten gösterecektir.

Sayın Akyürek’in şahsında gerçekleşen olay nedeniyle şahsına, Balıkesir basın camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Birliğimiz hukuki süreci yakından takip edecek ve konunun adli boyutunun her aşamasında kamuoyunu bilgilendirecektir. Basın özgürlüğü, demokrasimizin temel taşlarından biridir ve herkesin bu özgürlüğü güvence altına almak ve korumak için sorumlulukları bulunmaktadır. Hiç kimse, mesleklerini icra ederken korku ve tehdit altında olmamalıdır.

“TİMBİR olarak Akyürek’in yanındayız”

Bu tür olaylar, demokratik değerlerimize ve toplumsal huzurumuza zarar vermektedir. Basın özgürlüğünü TİMBİR olarak savunmaya devam edeceğiz.

TİMBİR olarak Semra Aman Akyürek’in yanındayız…TİMBİR olarak bu türün siyasetten silinmesi için elimizden geleni yapmayı sorumlu gazetecilik olarak kabul ediyoruz.”