Burada konuşan TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa siyasi partilerin adaylarına seslenerek, "Adaylarımız çevre hassasiyetini daha etkin göstermek istiyorsa billboardlar yerine İnternet medyamıza, gazetelerimize, televizyonlarımıza ve radyolarımıza reklamlarını verebilir. Böylece çevre kirliliğini önlemiş oluruz. Yerli ve milli medyamız her daim onların yanında olacaktır." dedi. Dr. Basa dayanışmanın dezenformasyondan güçlü olduğunu da vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Türk İnternet Medya Birliği, 81 il ve 23 ülkede yapılanmasını sürdürüyor. Bu kapsamda TİMBİR ve BHA İstanbul Temsilciliği de Kanal 34 Televizyonu bünyesinde, TİMBİR Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Gazeteciler Federasyonu Başkanı Adil Koçalan öncülüğünde açıldı.

İstanbul Mecidiyeköy’deki medya merkezinde düzenlenen açılış törenine TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, TİMBİR Genel Başkan Yardımcıları Adil Koçalan, Cengiz Aksan, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Birlik Haber Ajansı Genel Müdürü Muhammet Kaçar, MHP Şişli İlçe Başkanı Oğuz Tolga Cabbar, TİMBİR Danışma Kurulu Üyesi Fahri Yağlı, Wold Türk Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Adem Erdağı, Gurme TV Sahibi Ufuk Güngör ve birçok medya temsilcisi katıldı.

ADİL KOÇALAN: TİMBİR’E İSTANBUL’DAN DESTEK VERECEĞİZ

TİMBİR-BHA İstanbul Temsilcisi Adil Koçalan, TİMBİR ve BHA’nın İnternet medyası alanında önemli çalışmalar yürüttüğünü belirterek kendilerinin de İstanbul’da bu çalışmalara destek vereceğini kaydetti. Koçalan şöyle konuştu:

“BHA bir TİMBİR kuruluşudur, Türk internet medyası mecralarının, kurumları ve kişilerin internet medyası alanındaki birikimlerini geliştirmek, iş birliğini arttırmak, internet alanındaki çalışmalarına katkı sağlamak ve ortak bir platform çatısı altında taleplerine ve sorunlara çözüm üretmek, kurumsal kapasitelerinin artması sağlamak ve nihayet bir uluslararası bir meslek örgütü oluşturma için birlikte hareket etmeyi sağlamak amacıyla kurulmuştur. Yerli ve Milli prensiplerimiz, ahlak anlayışımız ve ilkelerimiz doğrultusunda doğru içerik ve haberler sunarak ülkemizin geleceğine gelişimine katkıda bulunmak; toplumun kültürel olarak ta gelişime destek vermek. Kendini her yönden sürekli geliştirerek öncü olmaya devam etmek için çalışıyoruz. Başta Timbir Genel Başkanı Sayın Süleyman Base olmak üzere, tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

FAHRİ YAĞLI: TİMBİR’İN İNTERNET MEDYASINA KATKISI BÜYÜK

TİMBİR Danışma Kurulu Üyesi Fahri Yağlı ise TİMBİR’in 104 kurucu ile kurulduğunu hatırlatarak Türkiye ve 23 ülkede dezenformasyonla mücadele başta olmak üzere çeşitli projelerle İnternet medyasına katkı sağladığını vurguladı.

KAÇAR: İNTERNET MEDYASINA İÇERİK DESTEĞİ VERİYORUZ

BHA Genel Müdürü Muhammet Kaçar ise ajansın 81 ile ve 23 ülkedeki temsilcileri aracılığı ile güncel, siyasi, ekonomi, kültür-sanat ve sportif alandaki gelişmeleri takip ederek ürettiği haberleri 1000’in üzerinde İnternet haber sitesi ve gazeteye servis ettiğini belirterek internet haber sitelerine içerik desteği verdiklerini söyledi. İstanbul temsilciliği ile daha da güçlendiklerini kaydeden Kaçar, haber paylaşımı, ortak televizyon yayınları başta olmak üzere çeşitli alanlarda çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

BASA: DAYANIŞMA, DEZENFORMASYONDAN GÜÇLÜDÜR

TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa da TİMBİR’in 7 Mart 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulduğunu, Türkiye’nin yanı sıra 23 ülkede temsilcileri aracılığı ile İnternet medyası alanında çalışmalar yürüttüklerini belirtti. İnternet medyasının geliştirilmesi amacıyla projeler hayata geçirdiklerini ifade eden Dr. Basa amaçlarının Türkiye, Balkanlar ve Türk Dünyası başta olmak üzere Dünyada, Türkiye aleyhine gerçekleşecek olumsuz yayınlara karşı doğru içeriklerle toplumları bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Dayanışmanın dezenformasyondan güçlü olduğunu vurgulayan Dr. Basa dayanışma içerisinde olmaları halinde dezenformasyonu her alanda engelleyebileceklerini söyledi. Dr. Basa, “BU konuda İletişim Başkanımız Sayın Fahrettin Altun çok kıymetli çalışmalar yapıyor. Devletimizin yanında sivil bir güç olarak bizde dezenformasyonla her alanda mücadele içerisinde olacağız. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da bu çalışmayı üyelerimizle birlikte en etkin şekilde yürüteceğiz” dedi.

“YEREL YÖNETİMLERE ADAY OLANLAR ÇEVRECİYİM DİYORSA İLANLARINI BİLLBOARDLARA DEĞİL MEDYAYA VERSİN”

Yerel seçimler yaklaşırken siyasi parti adaylarına seslenen Dr. Basa, şöyle konuştu:

“Siyasi partilerimizin kıymetli adaylarına buradan bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Hepsi çevreyle ilgili projeler açıklıyor, hassasiyetlerini ve önceliklerini kamuoyu ile paylaşıyor. Billboardlarla fotoğraflarını donattılar. Her yerde görüntü kirliliği oluştu. Adaylarımız çevre hassasiyetini daha etkin göstermek istiyorsa billboardlar yerine İnternet medyamıza, gazetelerimize, televizyonlarımıza ve radyolarımıza reklamlarını verebilir. Böylece çevre kirliliğini önlemiş oluruz. Yerli ve milli medyamız her daim onların yanında olacaktır. Bugün de yarın da projelerini en doğru şekilde kamuoyuna arkadaşlarımız aktaracaktır. Yerel yönetimlere aday olan tüm siyasi parti mensuplarından bu yönde çalışma yapmalarını bekliyoruz”

Dr. Basa, Adil Koçalan’ın öncülüğünde açtıkları TİMBİR-BHA İstanbul temsilciliği ile daha da güçlendiklerini belirtti, katkılarından dolayı Koçalan’a teşekkür etti.

TİMBİR-BHA İstanbul Temsilciliği açılış töreni kesilen kurdele ile sona erdi.