Hollanda'da 'Kırmızı Beyaz' buluşmalar Hollanda'da 'Kırmızı Beyaz' buluşmalar

Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Stuttgart Şubesi’nin her yıl geleneksel hale getirdiği iftar programı, Schwieberdingen’de bulunan Galarie Festsaal Salonu’nda yapıldı.

İftar yemeğine, başta ev sahibi MÜSİAD Stuttgart Şube Başkanı Duran Tok ve yönetim kurulunun yanısıra T.C. Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Kaçar, Stuttgart Ticaret Ataşesi Oya Demirkan, Stuttgart Din Hizmetleri Ataşesi Fatih Burak Mermer, Stuttgart Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşelik Uzmanı İbrahim Durbak, MÜSİAD 1. Dönem Avrupa Komite Başkanı Burhan Sağlam, EUBA Avrupa Genel Başkanı Müslüm Ekerbiçer, ATGİAD Genel Bşk. Yrd. Hakan Çalışkan, IHK Ludwigsburg Meclis Üyesi Murat Elidemir, eski UID Genel Mrkz. MKYK Üyesi Cahit Öner, UID Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sağanak, İGMG Württemberg Bölge Başkanı Muhammet Tayyip Sayan, İGBW Başkanı Muhittin Soylu, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) BW Temsilcisi Hakan Balcılar, THY Stuttgart Müdürü Bilal Arpacı, Dünya Boks Şampiyonu Fırat Arslan, ATFF Bşk. Yrd. Mustafa Temel, bölgede faaliyet gösteren STK’ların temsilcileri, HASENE temsilcileri, DİTİB, İGMG, ATİB, siyaset, sanat, sosyal-kültürel ve spor camiasından temsilciler katıldı.

Programın sunumunu BEM Halk Dansları Topluluğu Eğitmeni Burak Özyavuz yaptı. Öte yandan Turgut Sevinç yönetimindeki ‘Serhane’ adlı Tasavvuf Müziği ekibi ise mini bir konser verdi.

BİRLİKTELİK
Büyük bir katılımın olduğu iftar programı okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı akabinde de MÜSİAD Stuttgart Şube Başkanı Duran Tok, katılımcıları selamladı ve katılımlarından dolayı teşekkür etti. Burada toplanmanın sadece bir iftar programından çok daha fazlasını temsil ettiğini vurgulayan Başkan Tok, “Birlikte olmanın, dayanışmanın ve birbirimize destek olmanın önemini vurgulayan, toplumumuzun ve dünyamızın ihtiyaç duyduğu mesajları paylaşma fırsatıdır.  Kadim geleneğimizin ve medeniyetimizin değerlerini çağımızda yeniden temsil etmek amacıyla yola çıkan MÜSİAD’a çok yakışıyor. Oruç, yalnızca aç kalmak değildir; iftar da yalnızca yemek değildir. İftar, insanların giderek birbirinden uzaklaştığı bu çağda, aramızdaki bağlantıyı vurgulayan, bir kardeşlik duygusunu temsil eder. 33 yıldır düzenlenen bütün organizasyonlar, hazırlanan raporlar, savunulan fikirler ve inanılan değerler, bunun göstergesidir. Biz iş adamlığını sadece para kazanmak, mevki elde etmek veya statü sahibi olmak için düşünmedik, asla da düşünmeyeceğiz. Bizim için iş adamlığı, toplumun dertleri ile dertlenmek, milletinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutmak ve lobilerin karanlık yüzlerine boyun eğmeden dik durabilmektir. Hamdolsun 33 yıldır MÜSİAD olarak hep birlikte dik durduk. Bunun için var gücümüzle çalıştık” dedi. MÜSİAD’ın yeni vizyonundan da bahseden Duran Tok, “Vizyonumuz doğduğu ve doyduğu topraklar için değer üreten, eğitimi önceleyen, bölgesel ekonomiye yön verebilen, çevik ve benzersiz bir ‘cazibe merkezi’ olmaktır” sözlerime son verdi.

ORTAK ÇAĞRI: BARIŞ
İftar sonrası kürsiye gelen katılımcıların Ramazan-ı Şerif’lerini tebrik ederek başlayan T.C. Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Kaçar, “İsrail ve Filistin ile Ukrayna ve Rusya başta olmak üzere, dünyada savaşlar ve felaketler nedeniyle Ramazan’a zorluklar ve yokluklar içinde giren kardeşlerimiz de bugün aklımızda ve dualarımızdadır. Tüm dinlerin ortak çağrısı olan barış için Ramazan’ın bir vesile olmasını diliyoruz” dedi. Başkonsolos Koçak Kaçar, “Görev bölgemizde yoğun bir şekilde huzurlu iftar sofralarında vatandaşlarımızla, Alman konuklarla buluşuyoruz. Çok şükür Almanya’da bu imkâna sahibiz, Müslüman toplum içinde yaşadığımız toplumun ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bunun için B-W makamlarına, Alman devletine teşekkür ediyoruz.

Almanya’daki toplumumuz bir çeşitliliği yansıtıyor. İftar sofralarında da farklı meslek dallarından, farklı memleketlerden, farklı STK’lardan, farklı etnik köken ve inanç gruplarından insanımızla bir araya geliyoruz. Bu çeşitliliğin bir zenginlik olduğunu, bizleri birleştiren ortak paydaları asla unutmamız gerektiğini yinelemek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Başkonsolos ayrıca STK’ların katılımı ile düzenledikleri ortak programlarla T.C.’nin 100. Yılını kutladıklarını vurgulayarak asrın felaketi olan depremde de cefakâr ve fedakâr milletimizin gayreti, dayanışması ve el birliğiyle bölgeye yardımların ulaştırıldığını yeniledi. Depremde yaptıkları yardımlarla büyük faydalar sağlayan Avrupalı Türklere teşekkür eden Başkonsolos Koçak Kaçar, iyi dilekleri ve beklentileri ifade ederken, Avrupa’da yükselişte olan aşırıcı akımların ve yabancı düşmanlığının kendilerini son derece endişelendirmekte olduğunu da belirtti. MÜSİAD Stuttgart Şube Başkanı Duran Tok’a bir de süpriz yapılarak ‘Sohbet Grubu’ tarafından el yapımı bir pano hediye edildi. Program sonunda çay ile kahve sohbetinde katılımcılar, birbirlerini daha iyi tanıma ve deneyim paylaşım fırsatı buldular.

Editör: Birlik Haber Ajansı BHA