Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ve Birlik Haber Ajansı’nın Radyo Ege ve Son Mühür İnternet sitesinin bünyesinde hizmet verecek İzmir Temsilciliği düzenlenen bir törenle açıldı.

Tunç Erciyas: Bizim için gurur dolu bir gün…

81 il ve 25 ülkede temsilciliği bulunan TİMBİR’le birlikte çalışmaktan duydukları memnuniyeti vurgulayan Radyo Ege ve Son Mühür Tv Genel Müdürü Tunç Erciyas ‘bizim için guru dolu bir gün. Son Mühür ve Radyo Ege son beş yıldır bir arada. Biliyorsunuz Radyo Ege 28 yaşında. Her iki kurumumuz da her geçen gün başarılarını arttırarak devam ettiriyor. Şimdi de TİMBİR BHA’yla işbirliği içerisindeyiz. Medyanın kısır bir döngüye girdiği zamanlardan geçiyoruz. Böyle güç birliğine, iş birliğine ihtiyaç var. Bu da bir başlangıç Bugün bu açılışı 55 televizyon ortak canlı yayın yapıyor. Bu çok güzel bir proje. Türkiye’nin 81 ilinde temsilcisi olan bir birlik. Bu iş birliği içerisinde olmak bizi onurlandırıyor’ diye konuştu.

Rıfat Sait: İzmir’de buna ihtiyaç vardı…

TİMBİR’in  Türkiye genelinde Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla kurulmuş bir birlikt olduğunu hatırlatan TİMBİR Genel Başkanvekili Rıfat Sait,  ‘bu birlik içerisinde tüm internet medyasını bir araya getirdik. Yanlış bilgilerin yayılmaması için bir vazife edindik. Birlik Haber Ajansı olarak ortak bir ajans kurduk. İzmir’de buna ihtiyaç vardı. Sayın Hakan Kandemir’le birlikte bunu başlatıyoruz inşallah. Hayırlı olsun, çok güzel işler yapacağız’ dedi.

Süleyman Basa: Amacımız dezenformasyonu önlemek…

TİMBİR Genel Başkanı Süleyman Basa ise yaptığı konuşmada şunları söyledi…

Türk İnternet Medya Birliği iki yıl önce 7 mart ‘ta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın olurlarıyla kurulan en büyük medya birlikteliklerinden biri. Burada her partiden dostlarımız var. Medyanın gücü bu. Medya herkesi bir araya getiriyor. Bizim bine yakın üyemiz var. TİMBİR 81 ilde ve hemen hemen Türkiye’nin her ilçesinde ve 25 ülkede temsilcisi olan bir sistem. Bizim ana amacımız Türkiye’de dezenformasyonu azaltmak.

Bizim mottomuz, ‘dayanışma, dezenformasyondan güçlüdür’. Birlikte hareket ederek dezenformasyonu yok edebiliriz. İki ay önce Balkan Medya Forumunu yaptık. Balkanlarda Türk medya şemsiyesi kurduk. Oralarda FETÖ medyası öndeydi, Türkiye aleyhine çalışmalar yapıyorlardı, biz onların yaptığı çalışmalara tepki olarak birliktelik kurduk. Bunu aynısını Türk dünyasında ve Avrupa’da yapmak istiyoruz. İletişim Başkanlığı bu konuda çok yoğun çalışıyor, biz de sivil inisiyatif olarak buna katkı koymak istiyoruz. TİMBİR olarak Balıkesir’de, Tekirdağ’da, İstanbul’da temsilcilik açtık. 

Bugün de burada güzel İzmir’imizde temsilciliğimizi açıyoruz. Buradan özellikle siyasilere çağrı yapmak istiyorum. Sadece billboardlar değil tanıtım yeri. İnternet medyası var, televizyonlar var, radyolar var, gazeteler var, biraz da bunlara bütçe ayıralım. Biz İzmir’de Radyo Ege ve Son Mühür çatısıyla çok güçlendik, ben Hakan Kandemir’e çok teşekkür ediyorum. Geçenlerde Azerbaycan’daydım, biz hem silahlı mücadeleyi hem de iletişim mğcadelesini kazandık. İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un sayesinde haklılığımızı dünyaya anlattık, dediler. İşte medyanın gücü bu. 15 Temmuz’da internet medyasının önemini gördük. O gece bütün arkadaşlarımız görev yaptı. Bize güvenerek bu görevi veren Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum.

Rıdvan Karakayalı: İnşallah Kandemir Medya Ulusal Kanal olur

‘’Hakan Kandemir medyaya gireceği zaman bana danıştı, Türkiye’nin üçüncü büyük kentinde ulusal kanal yok. Anadolu’nun küçük ilerinde 3-4 tane kanal var. Bu da bizim ayıbımız diye düşünüyorum’’ vurgusu yapan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ‘’Hakan Kandemir bana sorduğunda ‘gir, gayet de güzel olur’ dedim. Sağ olsun çok da yol aldı. Benim en çok üzerinde durduğum Kandemir Medya’nın ulusal kanala ulaşmasıdır. İnşallah yakın bir zamanda o da olur. Basın halkın gücüdür. Halkın sesidir, özellikle yerel basın çok daha önemlidir. Hayırlısı olsun diyorum’ mesajı verdi.

Yaşar Kırkpınar: Kanun teklifini veren benim…

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, ‘bugün sizlerle birlikte olmaktan çok büyük bir mutluluk duydum. İnternet haberciliği yakın bir gelecekte en önemli haber alma özgürlük alanlarından biri olacaktır. Bugün burada TİMBİR temsilciliğinin alınmış olması ve bu kadar güzel insanımızla birlikte olmak benim için mutluluk kaynağı. TBMM’de Dijital Medyalar Komisyonu’nda kanun teklifinin sahibi bendim. İnşallah internet haberciliğinin hak ettiği yere ulaşması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğimizi burada bir kere daha ifade etmek istiyorum. Hakan Kandemir kardeşimi de böyle bir hizmet kervanı içerisinde yer almasından dolayı kutluyorum, tebrik ediyorum, başarılar diliyorum’ dedi.

Ahmet Arslan: Güzel bir yola çıkmışsınız…

TİMBİR’e ve değerli başkanı Süleyman Basa’ya ve aileye katılan Hakan Kandemir’e başarılar diliyorum’ diyen Ulaştırma ve Alt Yapı Eski Bakanı Ahmet Arslan,  ‘İnternet medyası yeni bir durum değil, özellikle son 20 yılda alt yapının ilerlemesiyle çok önemli bir konuma geldi. Ve daha da önemlisi haberlerin, bilgilerin doğru verilmesi, doğru iletilmesi ve doğru yorumlanması. Bu konuda inşallah TİMBİR emek sarf eder, gayret sarf eder ve bu sektörün yanlış adımlar atmasını engeller. Zira bunu engelleyebildiğiniz oranda sektör geleceğe emin adımlarla yürüyebilecektir. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Güzel bir yola çıkmışsınız, TİMBİR şemsiyesi altında çok kişiyi bir araya getirmek güzel bir şey. O yüzden başarılar diliyorum, yolunuz açık olsun. Ben 12 yıl milletvekilliği, 2,5 yıl Ulaştırma Bakanlığı yaptım. Onun öncesinde Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü yaptım. Türkiye’nin kara listeden beyaz listeye geçmesi de özellikle o döneme denk geliyor. Benim şansım ulaştırmacı biri olarak güçlü bir iradenin olması uzun soluklu olmasına bağlı olarak da şu projeyi, bu projeyi yapsak diyen bir ulaştırmacıdan, bu projeyi de şu projeyi de yaptık diyen biri olma şansını yakaladım. Bu şansı verenlere de huzurlarınızda teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından TİMBİR ve BHA’nın İzmir Temsilciliği törenle hizmete açıldı.

Kimler katıldı?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in telgraf göndererek kutladığı açılışa Ulaştırma ve Altyapı eski Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Yeniden Refah Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemal Arıkan, DP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Burcu Bostancıoğlu, DSP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Cem Pülten, Deva Partisi Buca Belediye Başkan Adayı Aybar Uygur, İYİ Parti Bayraklı Belediye Başkan Adayı Erdinç Çobanoğlu, İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Ata, İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Sırtı, Memleket Partisi Konak Belediye Başkan Adayı Dilek Ete, Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, TİMBİR Başkan Vekili Rıfat Sait, BHA Genel Müdürü Muhammet Kaçar, AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Metin Yaşar, CHP Kemalpaşa Meclis Üyesi ve EBSO Meclis üyesi Ahmet Özken, Uluslararası Giritliler ve Mübadiller Federasyonuv Genel Başkanı Zafer Yusuf Güzelkasap, Ege Bölgesi Türk Yunan Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Nikola Hacudi, Kent Koleji Mütevelli Heyet Başkanı Hızır Murtezaoğlu, CHP Kemalpaşa Meclis Üyesi ve iş insanı Talat Özışık, Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan katıldı.