Nurçin Arlı

Nurçin Arlı

Nurçin'in Gözünden Yaşam

ROBİN HOOD DEĞİL HZ. ÖMER'E BENZETİN

24 Mayıs 2020 - 08:30

Bu sene pandemi nedeni ile buruk bir Ramazan ayını geride bıraktık.

Yine de hoş geldi ve hoş bitti çok şükür bu mübarek ay.
Her sene olan Ramazan ayından farklıydı, bu sene ki Ramazan. Öyle toplu iftarlar, iftar misafirlikleri gibi toplanmalar olmadı bu defa. Ama şöyle bir düşününce böylesi daha mı hayırlı oldu diye de düşünmüyor değiliz. Çünkü hayır için yapılan toplu iftar yemeklerinde, ihtiyacı olan da olmayan da gidiyor ve asıl ihtiyaç sahipleri başkalarının keyfi için bu hayırdan faydalanamıyordu. Ama bu Ramazan öyle olmadı. Hazırlanan Ramazan kolileri yardıma ihtiyacı olan evlere dağıtıldı. Toplu iftarlar için harcanan binlerce lira, yine ihtiyacı olup da mahalle bakkallarından ve eczanelerden alışveriş yapan ve bunu ödemeye gücü yetmeyen dar gelirli ailelerin, bakkallara ve eczanelere olan borçları için verildi. Ne mutlu o güzel yürekli insanlara. Gösterişten uzak, gizli saklı yapılan yardımları yapanlara ne mutlu. "Bir elin verdiğini, diğer el görmesin" hadisini ilke edinene ne mutlu. Rabbim hayırlarını kabul etsin ve bu yaptıkları sayesinde aldıkları duaları rabbim iki cihanda kendilerine yoldaş etsin. 
Tek hoşnut olmadığım nokta şudur ki; bu hayırsever insanları, Robin Hood'a yani zenginlerin mallarını çalıp fakirlere dağıtan bir hayali 'kahramana' benzetmeleri. Halbuki dinimizde böyle kahramanların sayısı sonsuz. Örneğin Hz. ÖMER. Hz. Ömer, divan defterlerini yanına alarak Medine çevresindeki insanların atıyyelerini (muhtaç olanlara yapılan bağış) evlerine gidip bizzat kendisi dağıtırmış. Gündüzleri çarşı pazarda, geceleri de Medine sokaklarında dolaşıp asayişi kontrol eder, ihtiyaç sahiplerini gördüğünde kendisi beytülmâlden (devlet hazinesi) yiyecek taşırmış. 
Hayali karakterleri ve batıya özentiliği değil, dinimiz ve kültürümüzden kişileri rol model olarak alalım hayatımıza. 
Bu yeni yardımlaşma yöntemini de alışkanlık haline getirelim. 
"Eğer sadakaları açıktan verirseniz o ne güzeldir. Eğer onları gizler ve bu şekilde fakirlere verirseniz işte, bu sizin için en hayırlısıdır." (Bakara suresi, 271)

YORUMLAR

  • 0 Yorum