Nurçin Arlı

Nurçin Arlı

Nurçin'in Gözünden Yaşam

OLUMLAMA MI? DUA MI?

08 Mayıs 2020 - 12:37

Son zamanların en tuhaf trendi şüphesiz sahte kişisel gelişim uzmanları. Tabii ki bu işin okulunu okuyup, eğitimini almış, işin ehli olanları tenzih ediyorum. 
Sırf dikkat çekmek, sosyal medyada takipçi kasmak için, daha kendi kişilikleri gelişememiş bazı sahtekârlar, uzmanım diye sanal alemde fink atıyor. Nerenin uzmanısın, hayırdır? Bi öncelikle kendini geliştir de sonra başkalarına bulaş kardeşim, demek isteyen bir ben değilimdir sanırım. 
Neymiş efendim "Ol Ol Ol" deyince her şey bir anda olurmuş. Veya oraya bakınca, şuraya oturunca, hoplayıp zıplayınca tüm dilekleriniz gerçekleştirmiş. Bu da yeni nesil, legal medyumculuk olmalı. 
Evet, olumlu düşünmek, morali her daim yüksek tutmak, gülmek, bunlar tabii ki sağlık, mutluluk ve huzur için önemli ve kanıtlanmış şeyler. Ama manevi huzur ve diğer tüm her şey için, yani sağlık, sıhhat, bolluk, mutluluk, iş, güç, eş, çocuk vs için biz inananlar el açıp, dua eder ve yaradandan isteriz. "Ol" deyince olduran, olmazları var eden, tüm dualarımızı kabul eden Rabbimizden dilemeliyiz. Yanı "Ol Ol Ol" deyip, emreder gibi konuşup, oldurmak, bizim değil yaradanın emri ile olacak şeydir. Hadi madem "Ol" deyince oluyorsa, şu tüm dünyayı etkileyen, tıp ve bilim insanlarının bile çaresiz kaldığı virüs için "Def OL, Def OL, Def Ol" deyin. Hazır demişken, dünyadaki savaşlar için de "Yok Ol, Yok Ol, Yok Ol" deyin. Ve bir de size zahmet olmazsa, aç ve susuz kalan milyonlarca insan için kıtlığa "Son OL, Son OL, Son OL" deyin, olmaz mı? Olmuyor değil mi? Hiçbir şey bizim emrimiz ile yok olmuyor. Keşke de olsaydı diyenler çoktur ama inanın o zaman da şimdiki dünyadan farklı olmaz, hatta belki daha da kötü bir durumda olurduk. Çünkü insanoğlu doyumsuzdur. Bir şey olunca, öteki de olsun öteki, öteki, öteki. Yanı sonsuz bir öteki de olsun der her şeyi alt üst ederdik. Yani tek sığınağımız yaradan olmalı. O'ndan istemeli, O'ndan dilemeli ve yalniz O'ndan beklemeli.
Zaten gerçek uzmanlar, duayı da öğretir. İnsanoğlu çaresiz kalınca, ne yazık ki bu tür sahtekârların tuzağına çabuk düşüyor. Çünkü tutunacak dal arayan aceleci kişiler için, bazen dua edip beklemek zor geliyor ve çareyi bu umut hırsızlarında bulduğunu sanıyorlar. 
Dua ederken, umutlu olmalıyız. Rabbimin kabul edeceğinden şüphe etmeyip olmuş gibi düşünüp el açmalıyız yaradana. Asıl olumlama budur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum