Nurçin Arlı

Nurçin Arlı

Nurçin'in Gözünden Yaşam

Hayvanları Örnek Alalım

20 Haziran 2020 - 12:28

Yüce Allah insanoğluna, hayvan merhameti versin. Yazdığımı yanlış anlamayın. Demek istediğim, insanların hayvanlara merhametli olmaları gerektiği değil (zaten bu şart da), hayvanların sahip oldukları merhamet duygusuna erişebilmelerini nasip etsin yaradan, bazı insanlara. 
Hayvan diye küçümsenen, itilip kakılan o masum canlar, nice insanlardan daha üst varlıklar aslında.
Bir tavuk düşünün, yavrularını koruyabilmek için kendisinden kat kat büyük ve tehlikeli olan diğer canlılara karşı koyuyor ve hatta kendi canını yavrusu için tehlikeye atıyor. Bir kedi düşünün, yavrularını koruyabilmek için ezeli düşmanına saldırıyor ve yine de yavrusunu yalnız bırakmıyor. Sadece yavruları için değil üstelik, bazı hayvanlar bazen başka canlıları bile tehlikeden koruyor ve uyarıyor. Bir sürüyü bir köpeğe emanet ediyoruz ve o köpek görevini hakkıyla yerine getiriyor. Depremde olsun, bazı polisiye vakalarda olsun, köpekler en büyük yardımcımız. Ve bu gibi örnekler çok fazla. 
Bir de bazı insan canlılarını düşünün, namus diyor karısını, kızını, kardeşini, sevdiğini öldürüyor; para diyor anasını, babasını, dostunu öldürüyor. Bakamam diyor kendi evladını sokağa atıyor, ölüme terkediyor ve bazen öldürüyor. Seviyor öldürüyor, sevmiyor öldürüyor, kızıyor sövüyor, canı sıkılıyor dövüyor. Kimsenin kimseye, hatta kendi canına ve kanına bile tahammülü ve sabrı kalmamış, bu açık ve net. Ama en tehlikelisi ise merhametsizlik. Bu da tükenmiş ise bir insanda, ona insan demek yakışmaz artık ağzımıza, dilimize. Rabbim bir insana en çok merhamet nasip etsin. Rabbim insanlara da hayvanların merhamet duygusundan versin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum