Nurçin Arlı

Nurçin Arlı

Nurçin'in Gözünden Yaşam

DERSİMİZİ ALDIK MI?

26 Nisan 2020 - 14:36

Ne çok şey değişti, tüm dünyada. Ne kadar çok özlem birikti yaşamda. Anne ve baba, evladına; evlat, anne ve babasına; cemaat, camilere; camiler, ibadet yapan insan seslerine; okullar, öğrencilere; öğrenciler, arkadaşlarına: taraftarlar stadlara, stadlar maçlara hasret kaldı. Gözle görülmeyene inanmayan insanlar, görünmeyen bir virüse boyun eğdi. 
Değişmeyen değerlerimizi hatırlamaya fırsatımız oldu. Kıymeti bilinmeyen, akla gelen hemen her şeyin, ne kadar büyük nimet olduğunun farkına varıldı. Bu büyük bir ders oldu, tüm yaratılana. 
Bir musibet, milyonlarca nasihatin önüne geçti. 
İçinde bulunduğumuz bu beklenmedik, zorlu süreçte neler neler oldu. 
Doğa insansız kaldı ama buna memnun olmuşa benziyor. Çünkü o kadar çok zarar gördü ki insan elinden, şimdilerde yaralarını sarıp yenilenme aşamasında. Yeryüzü zararlı olan insanlıktan arınıp, zararsız, hatta çok daha yararlı olan bitki ve hayvanların mekânı oldu. Yani herkes bir bakıma hakkı olan yerlerde yaşamını sürdürmeye mecbur kaldı. 
Hak olan mecburiyet. 
Bugünleri unutmamalıyız. Bütün bu yaşananlar, bize tokat gibi inen, ağır bir ders oldu. Dersimizi alıp gereğini yapalım artık. Her canlıya değer verelim. Kıymet bilip, kıymet verelim. Bu dünya hepimizin dünyası, bu bilinçle sürdürelim bundan sonraki yaşamımızı. Elbette hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ama eskisinden de güzel yapmak olsun bundan böyle görevimiz. 
Affetsin Mevlâ, tüm insanlığın insanlıktan çıkmışlığını. 
NURÇİN ARLI

YORUMLAR

  • 0 Yorum