Aygün Çam

Aygün Çam

Kültürhane

DEPREM, CORONA DERKEN KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ ERİYOR!!!

14 Kasım 2020 - 11:39

Kaç bin yıllık kadim şehir,Aziz şehir, şehr-i Elaziz.

Bin yılların vermiş olduğu kültürel birikimler bugünlerde çok hızlı eriyor.... Depremle birlikte kent adeta sil baştan değişime uğradı.

Ne eski kasap yerinde, ne eski fırıncı, ne köşe başında bekleyen Hasan Emmi, ne çay yudumlayan gakgo dayılar.
Bizler için bir tarih olan, çocukluğumuzun, gençliğimizin geçtiği, sokaklar, yapılar çeşmeler bir bir yıkılıyor. ....
Anılar, hatıralar bile hatırlanmadan. Bir çoğumuz duvardaki fotoğrafı bile alamadan yıkılıyor ... Yıkılan taş duvarlar değildi aslında. Yıkılan umutlardı, bekleyişler içindeki sırlardı, yıkılan Harput'un geçmişiydi.
Demir almak hırsıyla gözü dönen kepçe operatörlerinin, umurunda bile değildi bu serzeniş...

BU KENTİN KÜLTÜRÜNÜN MÜTEAAHİT, İHALE, YIKIM, 5+1 DUBLEKS, gibi kavramlar kadar değeri olmadı malesef. Bin yılların vermiş olduğu tarihsel süreçten öç alırcasına  darmadağın ediliyordu dört bir yandan.      Acaba hangi inşaat şirketi, hangi mahalleden daha karlı çıkacaktı. İçimi en acıtan ise Sürsürü mahallesi oldu. 200, 300 yıllık olduğu tahmin edilen Üzüm sıkma taşları, soku'lar, değirmen taşları, el değirmenleri artık moloz yığınından başka bir şey değildi....
      Eriyip yok olup giden sadede bu şehrin yapıları değil, sözlü gelenek temsilcileri de bir bir vefat ediyordu.  Derleme yaptığım son 6 kişi yaşamını covidden kaybetti. Öykü anlatacak, ninni okuyacak, ağıt yakacak, türkü söyleyecek yaşlılarımızı  kayıt altına alamadan bir bir kaybediyoruz malesef. Bu konuda hepimiz suçluyuz !!! Yıllardır mücadeleye rağmen bir şehir arşivimiz oluşmadı malesef. Evet sevgili Elazığlı hemşerilerim TÜKENİYORUZ farkında bile olmadan, eriyip gidiyoruz. 
Aygün ÇAM

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ekrem katı
    2 hafta önce
    Kalemine ve yüreğine sağlık Aygün kardeşim. Eskiden Harput-Elazığ bir kültür şehriydi şimdi ne şehri olduğumuzu anlamak mümkün değil. Saygılarımla Ekrem Katı