LÖSEMİ VE KANSER HASTALARININ NEDEN MASKE TAKTIĞINI ANLAMIŞTIR

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Elazığ'da lösemi hastası çocukların ve büyüklerin tedavi süreçleriyle yakından ilgilenen canla başla çalışan Lösev Elazığ İl Başkanı Ayşe Kavak'dan Lösemili hastaların sorunlarını ondan dinledik.

LÖSEMİ VE KANSER HASTALARININ NEDEN MASKE TAKTIĞINI ANLAMIŞTIR
19 Nisan 2020 - 12:00

İlhan Kılıç : Ayşe Hanım sizi tanıyabilir miyiz ?
Ayşe Kavak : Merhaba. Adım Ayşe Kavak. 1920 Elazığ doğumluyum. Anne ve babam aslen Elazığlı olup, dört kardeşten ortanca olanıyım. Bir çocuk annesiyim. Normalde ev hanımı olmama rağmen 2009'da başkan yardımcılığına, ardından 2012'de LÖSEV Elazığ il başkanlığı görevine getirildim ve yıllardır görevimi devam ettirmekteyim.
 
İlhan Kılıç : Siz lösev ile nasıl tanıştınız ?
Ayşe Kavak : 2009'da çocuğuma lösemi teşhisi konuldu. Eskişehir Hastanesi'nde bir hasta yakınının elime tutuşturmuş olduğu telefon numarasını arayarak başladı her şey. Aradığım kurum maddi manevi her zaman destek olacaklarını ve bu hastalığı atlatabileceğimizi, kendilerini ne zaman istersem arayabileceğimi söylediler. Ben ve çocuğum çok zor zamanlar geçirdik. Gerçekten de LÖSEV her zaman yanımızda oldu ve yıllardır da yanımızdalar.
 
İlhan Kılıç : Elazığ’da kaç lösemili hasta var? Bunlardan kaçı çocuk? Bu sayıya her yıl kaç kişi ekleniyor?
Ayşe Kavak : Elazığ'da LÖSEV'e kayıtlı şu an 60 çocuk ve diğerleri de yetişkin kanser hastası olmak üzere 200'ün üzerinde hastamız var. Tabi bunlar kayıtlı olanlar, kayıt dışı yüzlerce hastamızın olduğunu yaptığımız araştırmalardan da öğreniyoruz. LÖSEV'e sadece lösem hastaları değil diğer tanı dediğimiz kanser çeşitleri de kayıtlı ve ne yazık ki Türkiye'de her yıl yüz binlerce kişi kansere yakalanıyor. Buna çocukluk kanseri dediğimiz lösemi de dahil. Size şu kadarını söyleyeyim; ilk başladığımız yıllarda ayda bir iki hasta kaydı alırken, şu an günde dört beş hasta kaydı alıyoruz ve bunların çoğu çocuk hastalarımız.
 
İlhan Kılıç : LÖSEV’in kuruluş amacı nedir? Bugün kaç üyesi bulunuyor? Üye sayısını kaça çıkarmayı hedefliyorsunuz?
Ayşe Kavak : LÖSEV'in amacı lösemi ve kan hastası çocukların sağlık ve eğitim olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak ve bunun yanı sıra kan hastalarının kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi ve araştırma laboratuvarları kurmak ve bunları işletmek.
LÖSEV'in 5 milyona yakın üyesi vardır. Bunlar gönüllüler ve hastalardan oluşmaktadır. Hedefimiz 5 milyon kişiyi bulmak. Elazığ'da hastalarımız ve gönüllülerimiz de şu bin kişiye yakındır.
 
İlhan Kılıç : Elazığ’daki Hizmet ve etkinlikler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ayşe Kavak : Elazığ'daki etkinliklerimiz her ilde olduğu gibi hastane ziyaretleri, hastalarımıza ev ziyaretleri, özel günlerde kutlamalar, doğum günleri, dini ve milli bayramlarda hastalarımıza özellikle çocuklarımıza onları mutlu edecek gezintiler, eğlence programları, moral günleri yapıp her zaman onların yanında olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Onların her zaman sevgiye ve mutluluğa ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyoruz.
 
İlhan Kılıç : Avrupa’nın ilk, ülkemizin en donanımlı Onkoloji Kenti ve hastanesi LÖSANTE’den bahsedebilir misiniz?
Ayşe Kavak : LÖSANTE Hastanesi bağışçılarımızın yaptıkları bağışlarla yapılan eşsiz bir yapıttır. Gerçek amacı lösemi hastalarına tamamiyle ücretsiz tedavi vermek olan bu hastane içinde kemik iliği nakil ünitesi, yüzme havuzu, gösteri merkezi, eğlence odaları olan ve tedavi alırken canları sıkılmasın diye çocuklara oyun odaları tasarlanan ve içinde LÖSEV annelerinin yaptığı DSV Dükkan, LÖSEV Koleji ve oteli olan devasa bir eserdir.
 
İlhan Kılıç : LÖSEV’e üye olmak ya da bağışta bulunmak için ne yapmak gerekiyor?
Ayşe Kavak : LÖSEV'e üye olmak çok kolay. Web sitesinden girilip, bir form doldurup üye olabiliyorsunuz. LÖSEV'e bağış yapmak isteyenler, tüm bankalardan LÖSEV'in ücretsiz bağış ekranından bağış yapabilirler. Ya da PTT'den bunu halledebilirler. LÖSEV'in kurumsal hesaplarına girip bağışlarını rahatlıkla yapabilirler.
 
İlhan Kılıç : Son olarak neler eklemek istersiniz?
Ayşe Kavak : Son olarak şunu söylemek istiyorum. Hep sorulan ve çokça şikayet aldığımız bir konu bu. LÖSEV elden bağış kabul ediyor mu, ellerinde dergi hediyelik satan kapı kapı gezen insanlar LÖSEV adına mı çalışıyor? Tabi ki hayır. LÖSEV elden asla para kabul etmez. Hediyelik eşya ya da dergi satmaz. Makbuz karşılığı asla yardım toplamaz. Bağışçılarımızın lütfen bir yere bağış yaparken, özellikle araştırmalarını istiyoruz. LÖSEV'in herkes tarafından araştırılıp tanınmasını istiyoruz. Sloganımız şudur; "Lösemi değil iyilik bulaşıcıdır."
Lösemi ve kanser hastaları kendileri koruma amaçlı takar maskeyi biz yıllarca bu konu için eğitimler verdik neden maske takılır diye ama Corona Virüsten dolayı umarım artık insanlar lösemi ve kanser hastalarının neden maske taktığını anlamıştır.
 

Editor:  Haberin Saati

YORUMLAR

  • 0 Yorum