KIRMIZI MONTLULAR ELAZIĞ DEPREMİNDE 8 BİN EVE 15 BİN KİŞİYE ULAŞTI

Yılın Sivil Toplum Kuruluşu ödülüne layık bir çalışma ile Gönüllere taht kuran ‘’Kırmızı Montlular Hareketi’’ Başkanı Erhan EĞİT ile içten ve samimi bir söyleşi yaptık.

KIRMIZI MONTLULAR ELAZIĞ DEPREMİNDE 8 BİN EVE 15 BİN KİŞİYE ULAŞTI
05 Nisan 2020 - 11:48

İlhan KILIÇ : Sayın Başkanım Sizi Tanıyabilir miyiz ?
Erhan EĞİT : Adım Erhan Eğit Türkiye Gençlik ve Öğrenci Federasyonu Anadolu Realist Gençlik Hareketi Derneği Genel Başkanlığını yapıyorum. Elazığlıyım, yine radyo yayıncılığı ve dizi sektörüyle ilgileniyorum.
 
İlhan KILIÇ : Kırmızı Montlular Hareketi nedir ? Neden kuruldu ? Neden kırmızı Montlular ismini aldı?
Erhan EĞİT : Kırmızı montlular hareketi, depremin hemen sonrasında kurulmuş bir hareket. Arkadaşlarımızla beraber özellikle sahada hem çorba dağıttık hem devletimizin sağladığı gıda iaşelerinin dağıtım noktasında yaklaşık 350'ye yakın arkadaşımızla ciddi bir hizmet verdik. Üzerimizdeki montların kırmızı oluşundan dolayı herkes bizi öyle adlandırdı. Sosyal medyaya öyle yansıdı. Halkımız bizi "Kırmızı Montlular" olarak tarif edince, biz de bu hareketin böyle doğmasını istedik. Depremden sonra özellikle gönüllülük anlamında yaklaşık olarak 8 bin eve 15 bin insana ulaştık. Kırmızı Montlular Hareketi depremin hemen sonrasında kurulmuş bir harekettir ve halkımızın bizi giydiğimiz montlarla tarif etmesi ve böyle adlandırması bu şekilde de yeni bir gönüllülük akımını doğurdu.
 
 
İlhan KILIÇ : Malum 24 Ocakta Elazığ’ı olduğu kadar Tüm Dünyada hissedildi. Kırmızı Montlular Hareketi Kaç kişiye ulaştı?
Erhan EĞİT : Yaklaşık olarak 8 bin ev, çadırlar, konteynerler, köylere ulaştık. Elazığ'ın hemen hemen nüfuz etmediğimiz köyü kalmadı. 15 bin insana ulaştık. Yaklaşık olarak 400'e yakın arkadaşımız bu konuda sahada görev aldı. Bundan sonraki adımlarımız ise biz bilinçli bir neslin yetişmesi için her daim çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ülke değerlerine bağlı, devletine ve milletine sadık bir gençliğin olmasını amaçlıyoruz. Necip Fazıl'ın söylediği gibi; ülkesi için milleti için sağına soluna bakmadan buradayım diyen bir gençlik hayal ediyoruz. Hz. İbrahim'e su taşıyan karınca misali bizim safımız bu noktadadır diyip her daim çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan sonraki adımlarımız özellikle eğitim faaliyetleri. Malum gençliğin bana neciliğinin yanı sıra çevresine milletine ve dünyaya değer katma üzerine ciddi çalışmalar yürüteceğiz. Bu şekilde sosyal sorumluluk olsun, eğitim faaliyetleri olsun, milli bilinç ve beraberlik olsun bunlarla alakalı faaliyetlerimizi yürüteceğiz. Bizim söylemek istediğimiz her daim bir cümle var. O da şudur ki; "İyilik dünyaya hakim olana kadar bizim çalışmalarımız devam edecek." Sayımız hamd olsun gün geçtikçe artıyor. Biz özellikle Türkiye'nin büyüyen hedeflerine 2020,2023 ve 71 hedeflerine daha güçlü bir nesil hazırlamak, daha güçlü yarınlar hazırlamak. Emanetinin bilincinde şehitlerimizin bize bıraktığı, ecdadımızın bize bıraktığı bu cennet vatanın bu güzel kültürün ileriki nesillere iletilmesi noktasında her daim durmadan, yorulmadan çaba sarf edeceğiz.
 
 
 
İlhan KILIÇ : Önümüzdeki dönemde plan projelerinizden bahseder misiniz?
Erhan EĞİT : Önümüzdeki dönem projelerimiz; şu anda afet yönetimi ve gönüllülük eğitimine başlayacağız. Diksiyon, beden dili, İngilizce ve diğer kurslarımız her türlü yine devam edecek. Kısacası güçlü bir neslin, bilinçli bir neslin oluşması için eğitim faaliyetleri, sosyal sorumluluk faaliyetleri ve yine kültürel faaliyetlerle önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz.
 
 
İlhan KILIÇ : Birazda Erhan EĞİT’in hobileri,fobileri ,taraftarı olduğu takım, sevdiği renk gibi özel hayatını anlatırmısınız?
 Erhan EĞİT : Hobilerime gelince, kitap okumayı çok seviyorum. Gerçekten kitap okumak benim hayatımda olmazsa olmaz. Günümüzde yozlaşmaya yüz tutmuş sohbet etme kültürünü çok seviyorum. Teknolojiden uzak, arkadaşlarımızla özellikle yaşlılarımızla bir araya gelip sohbet ediyoruz. Sinema da tutkularımın arasında. En sevdiğim renk mavi ve özellikle seyahat etmeyi ve insanlarla bir arada olmayı çok seviyorum.
 
Haberin Saati olarak Kırmızı Montlular Hareketi Başkanı Erhan Eğit’e sonsuz teşekkür ederiz.
 
 

Editor:  Haberin Saati

YORUMLAR

  • 0 Yorum