Reklam
Reklam

İngiltere'de Bir Türk gazeteci (Röportaj)

İngiltere'de yaşayan Gazeteci İsmail Karakaş Yazar Serra Erdoğan'ın sorularını cevapladı.

İngiltere'de Bir Türk gazeteci (Röportaj)
Editör: Haberin Saati
13 Temmuz 2021 - 19:15 - Güncelleme: 13 Temmuz 2021 - 19:20

Röportaj:Serra Erdoğan  Fotoğraf: Hüseyin Demirci

"Londra'da kalmam için beni ikna eden şey... "
"İnanmak başarmanın yarısıdır. Önce İnanmak gerekir sonra hayal kurmak ve hedef koyarak harekete geçmek gerekir."
"Bir masanın etrafında oturup bütün insanlık için düşünce üretmekte erdemli insanların yapacağı iştir."

"Aslında yaşadığımız Heryer Vatan bize, yabancı olduğumuz her yer Gurbet bize."

Serra Erdoğan: Biraz hayat hikayenizden bahsedermisiniz İsmail Karakaş Kimdir?

İsmail Karakaş: Aslen Doğu karadenizimizin güzel bir ili olan Bayburt'luyum. Süleyman Demirel Üniversitesi iktisat fakültesi mezunuyum, Atatürk üniversitesi Adalet bölümü ve Batı Avrupa Yüksek Öğretim Programı Köln iletişim ve medya bölümü öğrencisiyim, Hayat boyu eğitime inanan bir insanım.

Bunun için İstanbul başkent iletişim akademisinde ünlü film dublaj ve seslendirme oyuncularından Altan Erkekli,Sungun Babacan,Müge Oruçkaptan Gibi hocalardan dublaj, diksiyon ve seslendirme dersleri aldım, akademiyi bitirip mezun oldum.

Aileden gelen Ticari bir yapı nedeni ile küçük yaşlardan itibaren Ticaretle uğraşsamda Türkiye'de kurumsal bir şirkette beş yıllık bir çağrı merkezi deneyimim oldu. Turkcell genel merkezde 5 yıl boyunca farklı depertmanlarda görev yaptım.

Global Bilgi A.Ş.'de Turkcell Çağrı Merkezi müşteri hizmetleri ekibi olarak görev aldım. İstanbul-Halkalı-İkitelli'de. Bu arada, First Class, teknik, kurumsal ve Superonline Telekom müşteri hizmetleri operasyonlarında da görev yaptım.

Ayrıca şirket departmanında Tellcom sabit şirket hatları ile ilgili telesal, hat satış, pazarlama, teknik destek ve telefon santralı kurulum hizmetlerinde de görev aldım. Türkcell müşteri hizmetleri, sadakat ve risk yönetimi ve müşteri ekiplerinin müşteri memnuniyeti ikna biriminde görev yaptım.

Turkcell kurumsal tele pazarlama departmanına Turkcell Kurumsal Saha Operasyonları Back Office'e geçtim. 

Buradaki görevimden istifa ederek Eğitim ve gezme amaçlı olarak dil eğitimi almak üzere on yıl önce İngiltere'ye geldim.

 İngiltere'de medya alanlarında çalışma ve staj yapma imkanı buldum.  karedenizli ve eski bir radyocu olarak Londra'da haftasonları radyoda karadeniz programı yaptım.

Ankara anlaşması vize turu ile kendi medya ve reklam organizasyon marketing şirketimi kurdum. Business UK ismi ile bir ticari dergi ve Turkish Press isimli haftalık yayın yapan bir gazete çıkarttım.

Genel yayın yönetmenliğini yaptığım Gazete www.turkishpress.co.uk internet üzerinden online olarak yayınlarına devam ediyor.

Başbakanlık basın yayın enformasyon genel müdürlüğüne bağlı yurtdışı yerleşik basın mensubu olarak sarı basın kart sahibi, T.C.Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı basın Kartı sahibiyim, aynı zamanda birleşik krallık basın NUJ üyesiyim.

İngiltere Müsiad bir önceki dönem yönetiinde başkanlık sekreterliği yaptım, şuanda İngiltere'de Global Business Managament işadamları derneği kurucu yönetimi genel başkan sekreterliği görevini yürütmekteyim.

Serra Erdoğan: Dil eğitimi için çıktığınız bu yolculukta  Hayatınızı birden bire değiştirip, uzak bir yere taşımak nasıl bir karardı sizin için bu kararı almak zor olmadı mı?

İsmail Karakaş: Türkiye'nin önde gelen gözde şirketlerinden biri de olsa  her ne kadar kurumal bir firma da çalışıyor olsanız bazen geldiğiniz nokta tatmin edici olmayabiliyor. Yeni ufuklara yelken açmak dünyaya açılmak ve eğitimi alıp geri dönmek düşüncesiyle çıkılan Amerika yada Avrupa'ya giderek eğitim alıp geri dönmek üzere çıkılan bir yolculuktu bu, Londra'nın dayanılmaz çekiciliği ile  yerleşme kararını bu şehirde aldım. Yani başlangıçta yerleşme düşüncesi ile değilde geçici olarak geldiğim şehirde artık kalıcı planlar yapmaya başladım. 

Londra'da kalmam için beni ikna eden şey Londra şehrinin çok kültürlülüğü oldu.

Böyle bir kararı almak kolay olmadı bu süreç öncesi ve sonrası zorluklarla dolu  ve mücadele içerisinde geçen bir süreç oldu.

Serra Erdoğan: Yaşamak için İngiltere'mi Türkiye'mi diye soracak olursak neler söylersiniz?

İsmail Karakaş: Aslında yaşadığımız Heryer Vatan bize, yabancı olduğumuz her yer Gurbet bize.

Değerlerin anlamını yitirdiği bir dünyada anlamlara değer vererek yaşamak için çıkılan yolculukta nerde yaşadığınızın bir önemi yoktur.

İnsanın doğup büyüdüğü Vatan aşkı başkadır, benzemez hiçbir aşka. Vatandan vazgeçemeyiz ancak yaşadığımız yerde bizim yeni vatanımız olmuştur.

Yeni ideallere adanmış yeni bir hayata başladığım bu yeni ülkemi de doğup büyüdüğüm ülkemi de aynı oranda seviyorum. Artık öyle bir noktaya gelindiki Türkiye'ye gidince İngiltere'yi özlerken, İngiltere'de Türkiye'yi özleyebiliyorum.

Serra Erdoğan: Bir Türk olarak İngiltere'de yabancılık çekiyormusunuz?

İsmail Karakaş: Yurtdışında yaşayan her Türk vatandaşı bir kültür elçisidir. Düşünün Yurtdışında yaşayan bir TÜRK olacaksınız, ülkenizden uzakta yabancı diyarlarda yaşayacaksınız, ülkeniz için faydalı birşeyler yapmayacaksınız!  Yaşadığın yerde ülkeni güzel temsil edemezsen olsan olsan bir yabancı olursun hem doğduğun memleketine hemde yaşadığın ülkeye faydan dokunsun dokunmuyorsan bari hain olma da varsın yaban elde adın gurbetçi olsun.

İnsanı insan yapan değerler vardır insanı değerler. “İnsanlık”, Özgürlük, eşitlik, kardeşlik, adalet, sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve dayanışma insana özgü ve bütün insanlar için ortak sayılabilecek üstün değerlerdir. Eğer bu değerlere sahip çıkarsanız Dünyanın hiçbir yerinde yabancılık çekmezsiniz.

Şüphesiz ki düşünmek fikir üretmekte insan’a özgü birşeydir.

Bir masanın etrafında oturup bütün insanlık için düşünce üretmekte erdemli insanların yapacağı iştir.

Genleriyle oynanmış bir tuysuz tavuklar cemiyeti vardı. Tavuk olmanın "tüysüzlük" demek olduğuna öyle inanmış ve inandırılmışlardı ki, cemiyetin içindeki sayılı tüylü tavuğa her türlü eziyeti reva görüyorlardı. Hakikati idrake meyılleri olmadığından, tüylüler şimdilik susuyordu.

Haksızlıklara karşı susmamak gerekir.
Kahpeliğin, Kalleşliğin  Zirve Yaptığı Bu Zamanda Adam'lik Mücadelesi Veren Herkese Selam olsun.

Serra Erdoğan: Kişisel hayatınızda, doğru kararlar almak ve  hedeflerini elde etme konusunda nasıl yaklaşımınız var?

İsmail Karakaş: İnanmak başarmanın yarısıdır. Önce İnanmak gerekir sonra hayal kurmak ve hedef koyarak harekete geçmek gerekir.

Birşeyin olması için hedef koyarak onu çok istemek üzerinde ısrar etmek gerekir sadece ısrar da değil doğru kararlar almak gerekir karar alıp uygulamaya geçmek gerekir.

Serra Erdoğan: Yurtdışına çıkmak isteyen gençlere tavsiyeniz nelerdir?

İsmail Karakaş: Yurdışına çıkmaya karar verdiyseniz bunu gerçekten isteyip istemediğinizi kendinize samimice sorun, yeterli donanım ve bilgiye sahipseniz Gezi,Eğitim,çalışma vb ne amaçla yurtdışına çıkacağınıza da karar verin. Sonrasında yaşayacağınız ülke ile uyumlu olup olmadığınızı gözden geçirin sizleri bekleyen zorlukları da göz önünde bulundurup yurtdışında yaşamanın kendiniz için artılarını ve eksilerini değerlendirin derim. Yurtdışına çıkmak her insana farklı anlamlar katabilir eğer doğru planlama ile yurtdışına çıkılırsa Eğitim başta olmak üzere başarılı çalışmalar yapılabilir. 

Hem gidilen ülkeye hemde kendi ülkenize katma değer sağlayabilirsiniz.Her Türk vatandaşının yurtdışındaki hayatı görmesini tavsiye ederim. böylece kendi ülkemizle karşılaştırma yapma imkanı elde ederler. Gençlere yurtdışı  deneyimini tavsiye ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum