Reklam
Reklam

Genel Başkan Karataş " 13 Aralık Anestezi Teknikerleri günü kutlu olsun!"

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, ''13 Aralık Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Günü'' münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Genel Başkan Karataş " 13 Aralık Anestezi Teknikerleri günü kutlu olsun!"
Editör: Haberin Saati
13 Aralık 2020 - 14:38

Başkan Karataş mesajında, Anestezi Teknikerlerinin sorunlarını dile getirerek, tüm sağlık çalışanlarının temel sorunu olan döner sermayelerin düşmesi nedeniyle Anestezi Teknikerlerinin de ekonomik mağduriyetler yaşamakta olduklarını ve Anestezi Teknikerlerinin görev tanımının yetersiz olması ve çalışma alanlarının net çizgilerle belirtilmemesi nedeniyle çeşitli birimlerde çalıştırılmaya zorlanıldığını, bunların başında pos top uyandırma ünitesi, poliklinik hizmeti, ağrı ünitesinde, hasta ambulanslarında,ameliyat sonrası hasta transporter da, acil servis, mavi kod uygulaması olduğunu söyledi.
Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, mesajına şöyle devam etti: "Anestezi teknikerlerinin çalışma ortamları olan ameliyathanelerin fiziki ve çalışma standartları maalesef yeterli değildir. Ameliyathanedeki radyasyonun röntgen biriminden fazla olduğu ve bir vak da 100'ün üstünde skopi kullanıldığına şahit olmaktayız. Ameliyathanelerde skopi cihazlarını her oda da görmemize rağmen çalışan sağlık personelinde dozimetre bulunmamaktadır. Ameliyathanelerde kurşun kaplamanın olmaması, kendine ait skopi önlüğü ve skopi gözlüğünün olmaması yeterli  önlem alınmasına yetmiyor.
Ayrıca bir diğer sorun  atık gaz sistemi; Çoğu hastanelerin ameliyathanelerinde atık gaz tahliye sistemi olmadığından cihazdan çıkan anestezik ajanlar ortama verilmekte, zaten kapalı olan ortamın havası daha fazla kirlenmekte. Sadece hava kirlenmesiyle kalmıyor, ameliyathanede çalışanların metabolizmasını, karaciğerini, genlerini değiştirmektedir. Hiç küçümsenmemesi gereken kimyasal anestezik ajanlar çalışanlar için uzun vadede sıkıntı yaratmaktadır. Anestezi teknisyenleri çok fazla bu gaza maruz kalmakta çünkü anestezi başlangıcında ve sonrasında hastaya maske tutan anestezi teknisyenleri bu mesafeden gaza daha fazla maruz kalmakta.Buda karaciğerlerinde ve metabolizmaların da geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmakta. Anestezi teknisyenleriyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre anestezi teknisyenlerinin çocuklarının cinsiyeti genelde kız olmakta bunun nedeni de anestezik gazlara maruz kalma olarak gösteriliyor.Anestezi teknisyenlerine hem skopi hem anestezi gazları nedeniyle,radyoloji teknisyenlerine verilen şua izninin ve fiili hizmet zammının verilmesigerekmektedir. 
Son yıllarda artan Anestezi Teknisyenlerinin intihar haberleri bizleri üzmekte ve düşündürmektedir. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılarak anestezi teknisyenlerinin teste tabi tutulması ve psikologlar tarafından anestezi teknisyenleri hakkında çalışma yapılması gerekmektedir. Bu intiharların sebebinin anestezi gazlarının ve kapalı ortamın psikolojiye etkisi olarak düşünmekteyiz. 
Anestezi teknisyenleri hasta başından ayrılamadığından dinlenmeye ve yemeğe çıkamamakta. Uzun süre hasta başında kapalı ortamda kalmaları ve uyutucu gazlarında etkisiyle vaka başında dikkatlerini dağılması nedeniyle verimli çalışamamakta ve bu yüzden teknisyenlerin içeride kalma sürelerinin belirlenmesi ve yasayla sabitlenmesi gerekmektedir. Hasta başında kalan teknikerin  gerekli dinlenmesini sağlayarak hasta ve çalışan güvenliğini sağlamak gerekmektedir. Bu yüzden hastanelerdeki teknikerlerin sayısının arttırılması gerekmektedir.
Ameliyathanelerde çalışan anestezi teknisyenlerinin kaç saat vaka da kalabileceği araştırılmalı ve dünya yapılan bu konuda ki çalışmaları değerlendirmek gerekmektedir. Anestezi teknikerlerine yılda bir kez giyim yardımı adı altında çok komik bir miktar verilmektedir. Ameliyathanede çalışan bir anestezi teknisyenin kıyafeti (forma, önlük, terlik) bu komik fiyatla bunlardan sadece biri bile alınamamaktadır.Giyim yardımı tüm Sağlık Çalışanlarına eşit dağıtılmalıdır. 
Anestezi Teknikerlerinin Unvan sorununun çözülmesi için 4 yıllık eğitim alan anestezi teknisyenin fizyoterapistler gibi anestezist olması gerekmektedir.
KAMU SAĞLIK-SEN olarak; daha sağlıklı bir ortamda, keyfi uygulamalardan uzak, Yıpranma Payının verildiği, özlük haklarının iyileştirildiği nice 13 Aralıklar 'da buluşmak dilek ve temennisiyle, 13 Aralık Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri gününü kutluyorum" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum