Reklam
Reklam

Gazeteci -Yazar ilhan KILIÇ BengüTürk Tv'ye Almanya gündemini anlattı

Gazeteci -Yazar İlhan kılıç  Bengütürk Tv'de İdilbeldek ile Gün Başlıyor programında Almanya’daki  Filistin'e destek protestolarını konuştu. 

Editör: Haberin Saati
17 Mayıs 2021 - 23:06 - Güncelleme: 17 Mayıs 2021 - 23:43

Almanya , Belçika,İngiltere , İsviçre ve Sırbistan başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinde İsrail'in Mescid-i Aksa'ya ve Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı gösteriler düzenleniyor. 

Almanya’da başta Berlin  olmak üzere Almanya  genelinde İsrail'in Filistin'e karşı uyguladığı devlet terörü ülke genelinde protesto ediliyor.

"Terörist İsrail" ve "Etnik temizliğe son verin" yazılı dövizler taşıyan göstericiler, Filistin'e özgürlük" sloganları attı.

Saldırıların durdurulmasını, Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılmasını ve işgale son verilmesini talep eden göstericiler, hükümetten de İsrail'e verdiği desteği kesmesini istedi.

Filistin bayraklarının yanı sıra Türk bayraklarının da taşındığı gösterilerin  sürmesi bekleniyor.

Almanya Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Maas’ta yaptıkları açıklamalarda “Hamas'ın İsrail'e roket atması, terörist saldırıdır. Yahudi karşıtı protestolara göz yummayacağız.” ifadelerine yer verirken düzenlenen basın toplantısında Merkel hükümetinin olaylar karşısındaki tutumunu şu maddeler üzerinden açıkladı;
• Almanya'da Yahudi karşıtı protestolara göz yummayacağız. Almanya, protestocuların Yahudi karşıtı sloganlar attığı ve İsrail bayraklarını yaktığı anti Semitist gösterilere müsamaha göstermeyecektir. 
• Sinagoga saldıran ya da Yahudi sembollerine zarar verenler, dertlerinin bir devleti ya da bir hükümetin politikalarını eleştirmek değil, bir din ile ona mensup insanlara saldırganlık ve nefret yöneltmek olduğunu gösterir. 
• İsrail'e atılan Hamas roketleri terörist saldırıdır. Bunlar tek bir amacı olan terörist saldırılardır. İnsanları ayrım gözetmeksizin ve keyfi olarak öldürmek ve korku yaymak. Merkel hükümeti, İsrail'in bu saldırılara karşı meşru müdafaa hakkını savunuyor. 
Merkel, hükümetinin ifade ve gösteri özgürlüğüne saygısı olduğunu ancak gösteri özgürlüğünün Yahudi düşmanlığına dönüştürülmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. "Demokrasimizde antisemitizme yer yok" diyen Merkel, "Almanya’da Yahudi kurum ve binalarına saldırılanlar, bir devleti ya da hükümeti eleştirmek istemiyorlar, amaçları din düşmanlığı ve şiddet." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum