ELAZIĞ'LI OLMAKLA HER ZAMAN GURUR DUYDUM

Türkiye’nin en saygın ve tanınan Bilim insanı Elazığ’ın gurur Prof. Dr. Kadirhan SUNGUROĞLU ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

ELAZIĞ'LI OLMAKLA HER ZAMAN GURUR DUYDUM
31 Mart 2020 - 22:26

İLHAN KILIÇ : Prof. Dr. Kadirhan SUNGUROĞLU kimdir ?Biraz sizi tanıyabilir miyiz?

PROF DR. KADİRHAN SUNGUROĞLU : 1959 yılında Elâzığ’da doğdum. İlk  ve orta  öğrenimimi Elâzığ’da  Dumlupınar ilkokulu ,Mezre Ortaokulu ve  Elazığ Lisesinde  tamamladıktan sonra  Ankara  Üniversitesi Tıp Fakültesinde   hekimlik mesleğimin  eğitimine başladım.1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup  pratisyen  hekim olarak mecburi hizmet yaptım.
Daha sonra  uzmanlık sınavını kazanarak Ankara Üniversitesi  Tıp Fakültesi Biyokimya  Anabilim Dalında  ihtisas eğitimine başladım.1990 yılında  Tıbbi Biyokimya  uzmanı oldum.1991-1992 yıllarında  Gülhane Askeri  Tıp Akademisinde  uzun dönem  askerlik görevimi  tamamlayıp  öğretim üyesi olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine  döndüm.1993 yılında Doçent ,1999 yılında Profesör ünvanlını aldım.2000-2012 yılları arasında  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi  Biyokimya  Anabilim Dalı Başkanlığı ,2012-2016 yılları arasında  Ankara Üniversitesi Rektörlük koordinatörlüğü yaptım. Bu akademik süreçlerde dokulardan enzimlerin saflaştırılarak fizikokimyasal ve kinetik özelliklerinin incelenmesi ile çeşitli kanserli hastalarda mineral ve vitamin düzeylerinin incelenmesi  gibi  konularda  çok sayıda araştırma  ve yayın yaptım. Yine bu dönemde çok sayıda bilimsel kongre  ve sempozyum düzenledim.
 
İLHAN KILIÇ : Çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz ?
PROF DR. KADİRHAN SUNGUROĞLU : Türkiye  Üniversite Sporları Federasyonunun   24 yıldan beri Sağlık Kurulu Başkanlığını yapmanın yanı sıra ,Federasyonumuzun  Türkiye adına  beni aday göstermesi  sonucunda 20 yıldan beri FISU (Uluslararası Üniversite  Sporları Federasyonu )Sağlık Kurulu Üyeliğini yapmaktayım.
FISU bizi Uluslararası Sağlık Denetçisi olarak  her yıl çeşitli  ülkelerde  görevlendirmektedir. Türkiye  Atletizm Federasyonunda  da Eğitici olarak çok büyük bir zevkle  görev yaptım.
Kanserle ilgili araştırmalara başlamanın  heyecanıyla 33 yıl önce  üye olduğum  Türk Kanser  Araştırma  ve Savaş  Kurumunun son on yıldan beri  Genel Başkan Yardımcılığı görevini  yürütüyorum.
Geçmiş yıllarda  Genel Başkanlığını  yaptığım  Türk Biyokimya Derneği  ve  halen Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüttüğüm  Anadolu Böbrek Vakfımız ile her zaman gurur duydum.Halen  Anadolu Kalkınma  ve Proje  Geliştirme  Federasyonu Akademi Başkanlığı ,Memur Dernekleri Federasyonu Toplumsal Eğitim Akademisi Başkanlığı  ,Ankaralılar Derneği Akademi Başkanlığı ve Dünya İşitme Engelliler  Federasyonu Akademi Başkanlığı görevlerini yürütmekteyim.
 

İLHAN KILIÇ : Elazığ için çok önemli bir değersiniz, Elâzığ ile ilgili bir çok etkinlik ve konferanslara katılıyorsunuz. Elâzığ unutamadığınız anılarınızdan birini anlatır mısınız ?

PROF DR. KADİRHAN SUNGUROĞLU: Harput’ta  doğup büyüyen  merhum dedelerimin  torunu  ve  İzzetpaşa Mahallesinde doğup  büyüyen  bir Gakko olarak Elazığlı  olmakla her zaman  gurur duydum.Otuz iki yıl kadar önce  Ankara’da kurduğumuz  ve çok  büyük  hizmetlere imza  atan  Elazığ Kültür  ve Tanıtma Vakfı’nın  halen Genel Başkan Yardımcılığı görevimin  yanı sıra  merkezi Ankara’da  bulunan Elazığ Kültür  Derneği ve Elazığ  Harput  Kültür Derneğin inde  çeşitli  organlarında hizmet etmenin  mutluluğunu yaşıyorum.
Elâzığ’la ilgili  unutamadığım anılarımdan biri  Ortaokullar Arası Bilgi Yarışmasında Elâzığ’ın tanınmış  simalarından İbrahim Taşel  ağabeyle  birlikte  okulumuza birincilik  kupasını kazandırdığımız  gündü. Okulum ve Öğretmenlerimle  gurur  duyduğum  bu anıyı hiçbir zaman  unutamam .
Lise  yıllarımızda Elazığ Lisesi adına  katıldığım  Atletizm  müsabakalarında daha sonra  Balkan şampiyonu   olan Milli Atlet  Necdet Ayazla tanıştım. Ne yazık ki  Necdet Ayaz  rakibimiz olan Atatürk Lisesi adına  koşuyordu.Çok disiplinli ve başarılı  bir sporcu olan  Necdet Ayazın  yüzünden 2000 metre  müsabakalarında  hiçbir zaman birinci olamadım ama  kendisiyle kırk yılı aşkın bir  süredir  devam eden çok güzel bir dostluğumuz oldu.
 

İLHAN KILIÇ : Bir çok unvana sahipsiniz Bunlardan NCR İnternational Hospital’da Başhekimlik, Televizyon Programcılığı ve Bazı Uluslarla arası Başkanlık gibi nasıl yetişiyorsunuz  ?

PROF DR KADİRHAN SUNGUROĞLU : Türkiye’nin en önemli  tarım kanallarından biri olan Bereket TV’de 2017-2019 yılları arasında Sağlığın Bereketi isimli bir Sağlık programı  hazırlayıp sundum.Her hafta düzenli olarak  hazırladığımız  bu programda Sağlık  alanında  en önemli bilgileri  halkımızla paylaşma imkanı  buldum.Bunun dışında  da bir çok  televizyon  ve  radyo  programına  misafir olarak katıldım.
2017 yılında  bir konferans  vermek üzere  geldiğim  Gaziantep  Üniversitesinin  misafiri olarak  Güneydoğu Anadolu’nun  güzel şehri  Gaziantep de birkaç gün geçirdim.Burada  Gaziantep’in en yeni  ve en  büyük  özel hastanelerinden  biri olan  NCR International  Hospital’den   cazip bir iş  teklifi aldım ,iki aylık  bir  düşünme   sürecinden  sonra bu  hastanede  çalışmaya başladım. Halen  NCR International  Hospital’ın Tıbbi Direktör  ve Başhekimliğini yapmanın  yanı sıra  Hasan Kalyoncu  Üniversitesinde de  misafir Öğretim  Üyesi olarak ders vermeye devam ediyorum.
 
 
 İLHAN KILIÇ :  Prof. Dr. Kadirhan SUNGUROĞLU hangi rengi sever,hangi takımı tutar ve hobileri nelerdir.Bir gününüzü anlatır mısınız ?

PROF DR. KADİRHAN SUNGUROĞLU : Gaziantep de sabah 08:00’de  başlayan  hastane  hayatımız  akşam  saatlerine  kadar sürüyor. Akşamları  Gaziantep’in  muhteşem mutfağının  en güzel yemeklerini tadarken  aynı zamanda  şehrin kültür  ve  sanat faaliyetlerini izliyorum. Boş  vakitlerimi  yürüyüş yaparak  ,kitap  okuyarak ,televizyon izleyerek,kültür ve sanat programlarına  katılarak  değerlendiriyorum.
Kurulduğu  ilk günden beri  Elazığsporluyum. Bana  hemşerilerimle  buluşma  imkanı  veren Haberin Saati yapımcılarına teşekkür eder ,Kıymetli Hemşerilerime  selam ve  saygılar sunarım.
 
Haberin saati haber merkezi olarak Çok kıymetli Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu hocamıza bize bu güzel röportaj için sonsuz teşekkürler ederiz.
 


Editor:  Haberin Saati

YORUMLAR

  • 0 Yorum