ÇOK OLUMLU KARŞILANDI AMA BİZ BUNU BASINLA PAYLAŞMADIK DAHA HENÜZ

İlhan Kılıç ile Pazar Sohbetlerinin bu haftaki konuğu başarılı İş Adamı ve Ege Elazığ Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Nerjat Ak oldu.

ÇOK OLUMLU KARŞILANDI AMA BİZ BUNU BASINLA PAYLAŞMADIK DAHA HENÜZ
Editör: Haberin Saati
17 Mayıs 2020 - 12:12

İLHAN KILIÇ : Başkanım sizi tanıyabilir miyiz. Nejat Ak kimdir?
NEJAT AK : Herkese merhabalar. 1961 yılında Elazığ'da doğdum. İlk-orta ve yüksek öğrenimimi Elazığ'da tamamladıktan sonra 1983 yılında Keban Barajı'nda DSİ'de bir süre çalıştıktan sonra 83 ve 84 yılları arasında İzmir'e gelerek ticaret hayatına başladım. İzmir'de ısıtma, tesisat, müteahitlik ve mühendislik hizmetlerine yönelik çalışmalar yaparak kendi iş konusunda Ak Teknik Limited Şirketini ana firma olarak kurduktan sonra, doğalgazın Türkiye'de yaygın olması sebebiyle Akgaz Limited Şirketini ve ilerleyen zamanda suyun çok önemli olduğu bilincine vararak Aksu Pompa Limited şirketlerini kurmuş bulunmaktayım. Yurtdışında imalatlarımız var. Çin'de ve İspanya'da. Halen bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim. Endüstriyel tesisatlarda bina otomasyonları ve doğalgaz çalışma alanlarında sektörün öncüsü olarak hizmet etmekteyiz.
Aynı zamanda İzmir Ticaret Odası meclis üyeliği, İzmir Ticaret Odası Mühendislik ve İklimlendirme Komisyon Başkanlığı ve İzmir Ticaret Odası Oda Mülkleri Komisyon Başkanlığı gibi başka görevleri de üstlenmiş bulunmaktayım. Bununla beraber tabi ki doğduğumuz yere hizmet etmek adına da Ege Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı iken, başkanlıktan ayrılarak artık derneklerin bireysel ses getirme noktasında az olduğunu güçsüz olduğunu düşünerek İzmir'de bulunan dernekleri birleştirerek Ege Elazığ Dernekler Federasyonunu kurdum ve bu federasyonun yönetim kurulu başkanıyım.
 
 
İLHAN KILIÇ :EGE  Elazığlılar Federasyonunu kurmanızın amaçları nelerdir? Kaç üye derneğiniz bulunuyor ?
NEJAT AK :İzmir'de Ege Elazığ Dernekler Federasyonunu kurmamızın amacı doyduğumuz yere hizmet ederken katma değer ve istihdam anlamında doğduğumuz yeri de unutmayarak kendi örf ve geleneklerimizi memleketimize olan hasretimizden dolayı Ege'de memleketimizin kültürel geleneklerini daha yaygın bir şekilde tanıtabilmek ve federasyonun birleşen yaklaşık 8 dernekle ve 90 kurucu üyeyle toplam 96 kurucuyla İzmir'de Ege Elazığ Dernekler Federasyonunu kurmuş bulunmaktayız. Kuruluşumuz yaklaşık 1 yılı doldurmak üzere. Korona virüs sebebiyle toplantılarımıza yaklaşık 2-3 ay önce ara verdik. Federasyonun birleştirici ve İstanbul ve Ankara'da ve İzmir'de bu tarz federasyona gitmenin daha doğru olacağını düşünerek bu federasyonda görev yapmaktayım.
 
İLHAN KILIÇ : EGE Elazığlılar Federasyonunun faaliyetleri ve etkinliklerinden bahşeder misiniz.
NEJAT AK :Elazığ Dernekler Federasyonu özelllikle Elazığlı dernekler arasında dayanışma kurulması yönünde çalışmalar yapmak, Türkiye'nin her tarafında kurulmuş ve kurulacak olan Elazığ Derneklerinin oluşturduğu toplulukla Elazığ'ın geçmişte yaşanmış ve unutulmaya yüz tutan gelenek ve göreneklerle birlikte var olan kültürün tanıtımı benimsenmesi ve yaşatılması için üye derneklerle birlikte Türkiye'nin hemen her tarafında bulunan Elazığ dernekleriyle ilişkiler kurarak ülke düzeyinde etkinliklerde bulunmak amacıyla İzmir'de faaliyet gösteriyoruz.
Derneklerimizden bahsedeyim; Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği, Ağın Kültür ve Dayanışma Derneği, Manisa Elazığlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, İzmir Elazığlılar Sanayici ve İş Adamları Derneği, Elazığ 23 Kültür ve Dayanışma Derneği, Menderes Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği, Torbalı Elazığlılar Dayanışma Derneği . Bunların haricinde bulunan geçmişte kültür elçilerimiz olan ve derneklerimizde görev yapmış ağabeylerimizle beraber bu faaliyeti sürdürürken ilk faaliyetimizi burada balkan göçmenlerimizle beraber, Elazığ Balkan Buluşması'nda gerçekleştirmiş olduk. Federasyonumuz arkasından hemen Elazığ'a gitti. Elazığ'da Haput Senfonisi gerçekleşecekti. Biz de Ankara Elazığlılar Vakfıyla ortaklaşa İzmir'de Harput Senfonisi düzenlemeyi planlıyorduk. Orada gidip başka projelerimizi de bahsetmek adına Elazığ'da Harput Senfonisi hem seyretmek hem orada bir toplantı yaparak, İzmir'de Harput Senfonisi'ni yapmaya karar verdik ama gelince korona virüs meselesi çıkınca bu projemizi şu an beklemeye aldık. Bunun haricinde benim de hep özlemini duyduğum türkülerimizin, özellikle konulu türkülerimiz çok fazla. En önemli olanlarını saydığım Haçik türküsünü film yapma düşüncem vardı. Bunun görüşme ve toplantılarını yaptık. Elazığ Kültür müdümüzle ve Elazığ Belediyesinde ve Fırat Üniversitesi'ndeki öğretim görevlileriyle ve kendisi duayen bir yönetmen olan Ertuğrul Karslıoğlu ile bu konuyu gündeme getirdik. Çok olumlu karşılandı ama biz bunu basınla paylaşmadık daha henüz. Çünkü senaryosunun yazılması konusunda karar alındı. Bilgi alışverişi sağlandı ve biz sürekli Ertuğrul beyle görüşüyoruz. Bu ham senaryonun olgunlaşması için belirli bir süre gerekiyor.
 
İLHAN KILIÇ : EGE Elazığlılar Federasyonu Elazığ ile ilgili bir projesi var mı
NEJAT AK :Projelerin üçüncüsü özellikle İzmir'de hemşehrilerimizin kaynaşması ve kültür ve geleneklerimizi, müziğimizi Ege'de tanıtmak ve anlatmak adına bir gece planlıyorduk ama bu da korona virüse takıldı. Elazığ'da deprem konusunda desteklerimiz oldu. Yaklaşık 5 tır şehrimize destekte bulunduk. Federasyon, derneklerimiz ve buradaki duyarlı vatandaşlarımızla beraber. Depremle ilgili halen özellikle orada konteyner kentte yaşayan vatandaşlarımıza yardım anlamında kişisel yardım etmek isteyen kişiler orada hakem seçtiğimiz kardeşimize buradan nakdi destek göndererek oradan satın alma yapılarak oradaki konteyner kente dağıtılmak üzere destek sağlıyoruz. Bu şekilde de devam ederken depremde mağdur olan arkadaşlarımızı İzmir'e getirerek, İzmir'de büyükşehir belediyesinin de destekleriyle İzmir Fuarında elazığ esnafına destek günleri yaptık. Yaklaşık 7 gün Elazığ'dan gelen esnaf kardeşlerimiz getirdikleri ürünleri İzmirlilerle buluşturarak hem morallerini düzeltmek hem ceplerine destek sağlamak adına destek sağladık. Umarım gelen arkadaşlar mutlu olmuştur biz burada mümkün oldukça Elazığ'dan gelen ve Elazığ'da mağdur olan hemşehrilerimize projelerimizle mümkün olduğunca elimizden geldiğince destek sağlamaya devam edeceğiz. İlerleyen zamanlarda da korona virüs geçtiğine projelerimizi çoğaltacağız, dediğim gibi daha yılımızı doldurmadan bu kadarlık projelerle yürüdük. Allah devamını getirsin inşallah.
 
İLHAN KILIÇ : Başkan Nejat Ak Koronavirüs günlerinden de neler yapıyor
NEJAT AK :Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri şirketlerimizde toplumun da büyük kuruluşlarıyla birlikte uygulanan yöntemleri biz de uyguladık. Tampon bölge oluşturduk. Eldiven ve maske sistemine geçtik. Maske takma takmaya özen gösterdi çalışanlarımız. ve özellikle 20 Marta 1 Mayıs tarihleri arasında çalışanları ikiye bölerek değişimli olarak 9 günlük süreler arasında arkadaşları koruma altına alarak bu yöntemle hem bizler hem arkadaşlarımızı koruyarak bu güne kadar geldik. Tahmin ediyorum ki 15 Haziran'a kadar yüzde 80 bu normalleşemeye geçilecektir diye düşünüyorum. Bu önlemlerle birlikte hayatımıza ve işimize devam edeceğiz bir şekilde. Ben de mümkün olduğunca çok dikkat ediyorum. Şirkette kendi iç bölümümüzde de birbirimizle temasımızı uzaklaştırdık. Bu musibeti birlikte çalışarak ortak paydalarla inşallah atlatacağız. Memleketimiz bu pislikten de bir an evvel kurtulmuş olacak.
 
İLHAN KILIÇ : Başkan Ak hangi rengi sever, Hangi takımı tutar ?
NEJAT AK :Benim renklerim bordo beyaz. Şirketlerimin dış cephesi dahi bordo beyazdır. Çünkü bordo beyaz bizim aşkımız. Ama ülke genelinde her genç gibi Elazığspor'dan sonra  tuttuğum takım ise Galatasaray'dır. Gençliğimizde hep Galatasaray var oldu ama yıllar geçtikten sonra tabi Galatasaray sevgisini bir kenara koyup milli duruşumuzu ön plana çıkardık. Bordo beyazımızı öncelik haline getirdik. Elazığspor'a destek günlerinde ben de forma desteği konusunda 235 forma alarak biz de İzmir'de bulunan Ege Elazığ Federasyonu daha kuruluş aşamasında böyle bir desteği iki arkadaş olarak sağladık ve Elazığspor'umuza destek sağladık. Umarım yolları açık olur.
 
İLHAN KILIÇ : Başkan Nejat Ak’ın Hobileri ve fobileri nelerdir?
NEJAT AK :Çalışmak benim hobim. Çünkü memleketimizden çıktığımızdan bugüne kadar hiç boş durmadan başarılı olabilmek adına, kendimize ve şehrimize kendimizi mahçup kılmamak adına çalışmayı bir görev edindik. Yaklaşık 14-15 saat çalışarak günümüzü verimli kılmaya çalıştık. Hobilere pek zaman ayıramadık ama içimde ukde kalan bir hobim var ki bağlama çalmak. Hayatımda tek isteyip de yapamadığım şey. Hobim hiç olmadı Allah'a şükür hiçbir çekingemiz veya kötü alışkanlığımız olmadığı için fobilerimiz de olmadı.
 
İLHAN KILIÇ :Son olarak neler eklemek istersiniz ?
NEJAT AK :Son olarak şunu söylemek istiyorum. Türkiye'nin bu dar günlerden geçmesi sebebiyle kişilerin bireysel dik duruşları, bireysel üzerilerine düşen hem maddi, hem manevi hem ekonomik hem sosyal, herkes görevini yaparsa ki bizim de özellikle federasyonumuzda memleket sevdası konu olunca gerisi teferruat meselesi gibi ülkemizde de ülkemiz söz konusu olunca her şeyi birleştirerek harmanlayarak muhteşem bir katalizör yaratarak bu kötü günleri arkasından çok güzel etkinlikler ve sosyal ağlar kurarak bu buluşamadığımız sistemi veya birlikte olmayı gerçekleştirmek istiyoruz. Umarım en kısa zamanda her şey yerine oturur, ben inanıyorum her şey güzel olur birlik ve beraberlik olduktan sonra. Sağlık ve sıhhat olduktan sonra. Tüm hemşehrilerimize, Elazığ'da yaşayan vatandaşlarımıza, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımıza ve ülkemize sağlıklı yarınlar diliyorum, saygılar sunuyorum.


Haberin Saati haber merkezi olarak Sayın Nejat Ak’a bizelere zaman ayırdığı için sonsuz teşekkürler ederim.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum