SON DAKİKA
Örnek Resim

ELAZIĞ’DA DOĞDU, BURSA DA BÜYÜDÜ KENDİNİ TUNCELİ GENÇLİĞİNE ADADI! “FERHAT GÜVEN”

Bu haber 29 Mart 2018 - 22:48 'de eklendi ve 5.406 views kez görüntülendi.

www.haberinsaati.com web sitemiz köşe yazarlarından Kayahan Topal, 1993 yılında doğan ve ardından çocukluğu Bursa ve gençliği komşumuz Tunceli’de geçmeye devam eden ve Tunceli de yaptığı özellikle gençlere yönelik sosyal çalışmalarıyla dikkat çeken ve zaman zaman ölüm tehditleri alıp saldırılara maruz kalan Ferhat Güven ile bir söyleşi gerçekleştirdi.
Kayahan Topal sordu, Ferhat Güven cevapladı…

Kayahan Topal:
1-) Ferhat bey işin zor olanıyla başlayalım isterseniz ve Ferhat Güven’i Ferhat Güven’den dinleyelim?

1-) Ferhat Güven:
Ferhat Güven 1993 yılında Elazığ da doğdu. Çocukluğu Bursa Osmangazi de geçti. Tunceli Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde okudu. Munzur Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldu. Yine öğretimini tamamladığı Munzur Üniversitesin de Öğrenci Konsey Başkanlığı, 2014 yılın da Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Gençlik Temsilcisi, Toplumsal Barış Platformu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Şuan da Gençlik Zinciri Genel Koordinatörü ve aynı zaman da Tunceli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü çalışanı.
Kentte 10 Köy Okulu 10 Kütüphane projesi ile başlayan sosyal sorumluluk projeleri, Yaşlılar ile İletişim ve Destek Hizmetleri projesi ile devam etti. Güven 24 yaşın da şuan da aynı zaman da Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü 3. Sınıf öğrencisidir.

Kayahan Topal 2-)
Ferhat Güven’i dışarıdan gören biri olarak şöyle yorumlayabilirim, kendisini adeta gençliğe adamış ve gençlik için bir şeyler yapma uğraşında bir birey. Doğrumudur?

Ferhat Güven:2-)
Sizler gibi iyi bir gözlemci ustam diyeceğim biri beni bu şekilde analiz etmiş ise ne mutlu bana. Evet, gençlik ve sosyal sorumluluk çalışmalarına yönelik etkinlikler yürütmeye çalıştık. Ama yetmez daha çok çalışmalıyız. Ben 15 yaşın da Tunceli’ ye geldiğimde Bursa’da olsaydım böyle olurdu diye başlıyordum cümlelerime. Zamanla dört dağın sırrını, ardından da kenttin toplumsal belleğini tanıdım. Munzur’a sevdalı oldum. İl Gençlik Temsilcisi olmam hayatımdaki ilk büyük adım oldu. Ankara’da Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN başta olmak üzere görüştüğümüz birçok bakan, müdür bende irademin titremesine neden oldu. O titremenin etkisi sonraki yıllarda gözümün açılmasına neden oldu. Bazen okumak yazmak yetmiyor, onun için tüm gençlerin bu gerçekliği görmesi için adım atmalıyız. Gençlik ve Spor Bakanlığı Tunceli İl Gençlik Temsilciliği ile başlayan bu adım Munzur Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanlığı, 10 Köy Okulu 10 Kütüphane, Gençlerin İyilik Ağacı, Yaşlılar ile İletişim ve Destek Hizmetleri projeleri ile devam etti. Takiben Toplumsal Barış Platformu, Engelsiz Yarınlar, Kentimiz Gül Koksun diye, Hayata Bak ve Güçlü Gelecek etkinlikleri ile devam ederek Gençlik Zinciri noktasına geldi. Elimizden geldiğince çalışmaya çabalamaya çalıştık. Bugün de bu gayreti vermeye çalışıyoruz. Ekibimiz güçlü hep birlikte kentimizin için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Kayahan Topal 3-)
Biraz da üniversite yıllarınıza gidelim isterseniz. Munzur Üniversitesinde okul yıllarınızda, Öğrenci Konseyi Başkanlığı da yaptınız ve bu görev süresi de en zorlu yıllara denk geldi. Bu süreçte en çok etkilendiğiniz olay neydi ?

Ferhat Güven 3-)
Evet, Munzur Üniversitesinde Öğrenci Konsey Başkanlığı yaptığım yıllar zor yıllar idi. Bu zorluğu aşmam da bu zor süreci güçlü hedefler ile buluşturmam da bana yardımcı olan Kurucu Rektörümüz Sn. Durmuş BOZTUĞ başta olmak üzere emek veren güç olan tüm kurum müdürlerine teşekkür ederim. Bu zor yıllar da en çokta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sn. Yusuf Cengiz ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası Sn. Hıdır Belice ve İl Emniyet Müdürlüğümüze teşekkür etmeden geçemem. Beni en çok etkileyen olay Cumhuriyet Mahallesinde yaşanmıştı. Akşam vakti telefonum çaldı. Emniyet yetkilileri öğrencileri gözaltına almış; ailelerine haber verilmesi lazım diye gözaltına neden alındıklarını sorduğum da Cumhuriyet Mahallesinde bir Uzman Çavuşun evine molotofkokteyli attıklarını ve bir bebek beşiğinin yandığını söylediler. Kendinden utandım ve ağlamaya başladım. Kardeşim aklıma geldi, dokuz aylık iken Bursa’da vefat eden Umut kardeşim ve annemin haykırışları geldi. Önüme o günden sonra iki seçenek koydum ya istifa ya mücadele diye. O günden sonra mücadele etmeyi seçtim, bu süreçte yanım da olan Eğitim-Bir Sen Başkanı ve Hocam Sn. Bülent KAR oldu. Attığımız her adım da bize güç oldu. Bunları takiben Üniversite de Kalkınma Bakanına yumurta atan öğrencileri engellediğim için de idare bana öğrencileri Öğrenci Konsey Başkanı itmiş, azarlamış diye soruşturma açmıştı bu da ayrı bir olaydı.

Kayahan Topal 4-)
Kurucu Rektör Prof. Dr Durmuş Boztağ ve mevcut Rektör Ubeyde İpek arasında nasıl farklar var sizce? Yada açık bir şekilde sormak gerekirse Elazığlı Rektör Ubeyde İpek sizce öğrencileriyle yeterli iletişimi kurup onlarla birlikte çalışıyor mu?

Ferhat Güven 4-)
Aslında hep şunu söyledim. Hatta belki de sizlere ondan fazla söylemişimdir. Keşke sizlerin yönetimi ile de çalışsaydım. Ubeyde Hocamız döneminde çıkarılan dergiler, yapılan sosyal medya ağları, üniversite tanıtım adımları, iyileştirme projeleri büyük bir adımdı. Bizlerin dönemi ile bu dönem ters denklem oldu. İyi bir yönetim var lakin bu yönetim ile çalışacak bir konsey yok. Öğrenci Konseyi ne yapar diye sorulduğunda hemen hemen birçoğumuzun aklına boykot gelir. Biz bu algıyı yıkmış idik. Parklar, Caddeler, Meydanlar, Kütüphaneler, Piknikler, Üniversite Şenlikleri hepsi bir bütün toplumsal belleği işlevsel kılan adımlardı. Bugün de bu adımlar atılıyor fakat atılan bu adımları yeşerten bir öğrenci ağı yok. Durmuş Hocam ile çok çalıştım. Eşleri ile beraber kentimizde huzurevi ve hane ziyaretleri yaptım. Her etkinliğimize ailecek katıldılar. Her iki Rektörümüz de iyi anlamda Bilimde Öncü Düşünce de Özgür ilkesi ile adım attılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Kayahan Topal 5-)
Şehrin yöneticilerine sizi sorduğumuzda şöyle dediler, kendisi için bir şey istemeyen, ya gençlik ya da Tunceli halkı için bir şeyler yapma uğraşında birisi. Kendinizi sevmiyormusunuz, Ferhat Bey.

Ferhat Güven 5-)
Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi: “Bu yol dikenli yol, ayağını seven bu yola girmesin.” Sözünü düşündükçe kendimi seviyor muyum bilmiyorum lakin ayağımı sevmediğim aşikâr J Bu halkı seviyorum çünkü bu halkın bir parçasıyım; bu gençliği seviyorum çünkü bu gençlik, bu halk mekanizmasının bir parçasıdır. Ne mutlu bizlere bu dinamiğe ve böyle bir atmosfere sahibiz. Bu halk ikrarlığı, bu coğrafyanın kadim ve kutsal topraklarından alarak yaşıyor. Ne mutlu bizlere ki bu kadim coğrafyanın tohumu olup yeşerebilmişiz.

Kayahan Topal 6-) Bölge de ses getiren ve atom karınca yakıştırması yapılan bir Vali, Vali Tuncay Sonel’i sormadan geçemeyeceğim?

Ferhat Güven 6-)
Bu soruyu seve seve cevaplarım. Valimiz / Belediye Başkanımız Sayın Tuncay SONEL ile çalışmaktan büyük bir onur ve gurur duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Aslında bir ay önce “Biz Bu Kayyumu Niye Sevdik” başlıklı yazımda da belirtmiştim. Birçok şeyi bugün de belirtmekten büyük bir onur duyarım. Atom Karınca, Vali Amca, Abi, Oğul… Dersim’in yiğit bir evladı evet bu kenti hizmet ile buluşturan Munzur Kıyı Şeridi projesi, Munzur suyu projesi, Kreş projesi, aydınlatma projeleri, yollar, caddeler, kent meydanı saymakla bitmeyen bu projeler bir yana bizim üzerinde durmamız gereken tek bir şey var haktan ve halktan alınan güç. Tunceli sokaklarına gidin; ciddi manada vicdanı olan şunu söyler: “Allah razı olsun ya da biz razıyız, Allah razı olsun.” der. Bir de bunların hepsi bir önceki yönetimin projesiydi yaptırmadılar, ödenek vermediler derler. İşte tam da bu nokta da devreye girmek gerekir. Tamam vizyon projeleri yapmaya izin vermediler. Peki ya bir yaşlının kapısını çalmaya, yetimin öksüzün başını okşamaya, engeli olan bireye umut olmaya çalışmaya da mı izin vermediler diye sormak lazım. İşte Tuncay Sonel farkı bu, halkın ve hakkın hürmeti ile çalışan bir Vali.
İl Başkanımız Sayın Fatih TEK ve Valimiz / Belediye Başkanımız Sayın Tuncay Sonel başta olmak üzere İl Emniyet Müdürümüz Sayın Doğu Ateş ve kısacası Tunceli Ailesi güçlü bir Tunceli için çalışıyor, hepsinden Allah razı olsun.

Kayahan Topal 7-) Zaman zaman terör sempatizanları tarafından ölüm tehditleri aldığınızı da duyduk, doğrumudur? Doğruysa kormuyormusunuz?

Ferhat Güven -7) Evet, özellikle de Referandum sürecinde epeyce sözlü saldırıya maruz kaldım. Seçim süreçlerinde de zaman zaman bunu yaşadım. Lakin referandum sonrası sosyal medya hesapları üzerinden ölüm tehditleri ve hakaret mesajları aldım. Bunlarla ilgili gerekli işlemlerin yapılması adına hukuki sürecin başlaması için ne gerekirse onu yaptık. Korkuyor muyum, hayır korkmuyorum; neden mi? Mesela adı Sinan olan ve şuan da Avrupa da olan bir şahıs bana şu mesajı atmış “İlk günden beri senin devletçi, ajan olduğunu söylemiştim.” Bu güne kadar bana selam veren bu şahıs idi. Eğer ben onların dediği gibi bir şahıs isem onlar korksun benden. Beni tehdit edenler, bana AK Partinin köpeği diyenler utansın, ben açık ve net bir şekilde seçim sürecinde AK Partiye çalışacağımı belirttim. Açık ve net bir biçimde irademi ortaya koydum. Fakat demokrasi destanları yazanları, demokrasi diyenleri ve demokrasiyi katledenleri de hep birlikte gördük. Özellikle Şehit Öğretmenimiz Necmettin Yılmaz ile ilgili yazdığım yazıdan sonra saldırılar daha yoğun bir biçim de arttı. Bugün belediyede çalışmam, İl Başkanımız Sn. Fatih TEK ile hareket etmem bu saldırıları arttırdı ama ben doğru bildiğim yoldan kellem de gitse geri dönmem bunu cümle Dersim bilir.

Kayahan Topal 😎 Elazığ sizin için ne ifade ediyor peki ?

Ferhat Güven- 8)
Elazığ benim için dirilişin kentidir. Amcam hunharca öldürülür. Bedeni param parça edilir, bunun ardından dedem bu acıya daha fazla dayanamaz ve kendini asar. Nenem dokuz çocuğu ile beraber Elazığ’a yerleşir. Acıya, özleme, gurbete, gözyaşına rağmen Elazığ’da köyde ektiği sebze ve meyveler ile yıkadığı merdivenler ile ailemizin dirilişini Elazığ’da sağlar. Yani küllerinden doğan ve bu doğuşu Elazığ’da sağlayan bir ailenin ferdi olarak Elazığlıyım diyebilirim. Zaten doğum yerimde Elazığ; yani Bir yanım Elazığ bir yanım Dersim parçası tam da bana göre.

Kayahan Topal 9-)
Nasıl bir Tunceli hayal ediyorsunuz Ferhat bey?

Ferhat Güven 9-)
Nasıl bir Tunceli hayal ediyorum? Şu an hayal ettiğim kent için adımlar atılıyor diyebilirim. Dört dağın arasına sıkışmış bir Dersim değil; dört bir yana yayılan toplumsal belleği ile Ekonomik, Tarih, Sosyal ve Kültürel mekanizmaları ile kentini işlevsel kılan bir kent hayal ediyorum. Hayal ettiğim kentte, annelere, hayalin en büyüğünü en güzelini uyarlıyorum. Yani kentimiz, annelerin bakıp ağladığı kent olmasın bana yeter. Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ ın kalemi ile hayallerimiz güçlü yarınlar ile buluşur inşallah.

Kayahan Topal 10- Son olarak bizlerin unuttuğu ve sizlerin söylemek istediği bir şeyler varsa onları alabilirmiyiz?

Ferhat Güven :10-) Öncelikle sesimize nefes olduğunuz için teşekkür ederim. Ben bir Dersimli, Alevi, bir genç olarak şunu söylemek istiyorum. Bizlere böyle güçlü olanaklar sağlayan Başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere Hükümetimize, Valimiz / Belediye Başkanımız Sayın Tuncay SONEL ve İl Başkanımız Sayın Fatih TEK’e teşekkür ediyorum. Bu kentin hak ettiği noktaya ulaşması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Herkesi Dersim’e, dört dağın bile artık saklı tutamadığı güzellikleriyle bizleri büyüleyen bu güzel kente bekliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

escort bayan porn izle