SON DAKİKA

DENGE

Bu haber 29 Nisan 2018 - 13:01 'de eklendi ve 556 views kez görüntülendi.

Bilgileri ciddiyetle okunan bilgi paylaşım sitesi dengeyi 3 kategoriye ayırmış (Denge, şu anlamlara gelebilir: Mekanik denge, Kimyasal denge, Termodinamik denge ) ve tanım ve kıyaslamalarla, hatta formüllerle anlatmış. Benim burada ‘’Denge’’ başlığı altında size yazacaklarım ise biraz farklı. Hayatımızın içinde olan, sunduklarımız ve sunulanlardan ibaret.

Denge kelimesini ifade ettiği anlamlarla bazen övgülerimizde ‘’dengeli’’ diyerek, bazen de serzenişlerimiz de ‘’dengesiz’’ diye kullanırız. Kendi davranışlarımız da tutum ve davranışlarımıza dengeyi yedirdiğimizde ‘’istikrarlı, tutarlı’’ gibi pozitif kazanımlar ediniriz, tersi ise malumunuz.
Hayatımız da denge gözetmeksizin bir yaşamın seviyesi olmayacağı gibi dengesiz bir hayatın içinde olmak da bizi mutsuz edecektir. Yaşamımızı hızlı şekilde hafızamızdan süzelim. Aklımız da kalan onlarca dengesiz davranışın dimağımız da yer ettiğini, unutulmazlar arasına kayıt yaptığını anlayacağız.

Çocukluğumuzdan, ilkokul yıllarımızdan, ilk genç olma hevesimiz, olgunluk ve hayatın içinde daha çok olma, sorumluluk almaya başladığımız yıllar. Hayatın gidişi içinde her an, her olay dengesiz sunumlar yapmışsa bize, unutmaz, unutamayız. Anne ya da babamızın bize karşı tutumun da diğer kardeşlerimize tutumun da bir farklılık var ise hafızamız kaydına alır.

Öğretmenimizin bize ve diğer öğrencilerine tutum ve davranışın da bir farklılık görür, sezer isek bu durumu da kaydımıza alırız. Yakın diyalog halin de olduğumuz aile büyüklerimiz, akrabalarımız, arkadaşlarımız, komşularımız, okul, işyeri, sosyal mekan ve ortamlar vb… Dengesizliğe hassasız, uyum sağlamamız zordur. Olayın akışı için de çok kez sessiz kalmayı tercih etsekte, kaydımızda ki yerini alır. Bir çoğuna zamanın bize kazandırdığı tecrübe ve deneyimlerle elediğimiz gibi bazıları hafızamız da halen dipdiri yerini muhafaza eder.

Fıtratımız, formatımız, yazılımımız böyledir.
Önceki, ilk yıllarımızdan sıyrılıp daha yetişkin anlarımızdan örnekler sıralayalım. 20 ile 60 yaşları arasın da yaşadıklarımız, hayatımız da sadece hissi kırgınlık ya da sevincimizden öte yaşam kalitemizi artırır yada azaltır. İşyerin de aynı işi yaptığınız bir diğer arkadaşınızdan yüzde 15-20 eksik ya da fazla ücret almanızın makul bir açıklaması illa ki vardır. Ücret ve sahip olduğunuz haklar da birine 20 diğerine 50 ise yaşadıklarınız, okuduklarınız, gözlemleriniz, teskin edici anlatımlar, hiç biri sizi ikna etmez, tatmin olmazsınız, denge yoktur.
Bildiğiniz üzere binlerce örnekler kaleme dökülebilir. Oysa yine gelmeye çalıştığım nokta kendimiz, kendimizden başlamak. Biz yetkinin, otoritenin, etik şartların bizden taraf olduğu durumlar da; kanuni ya da kuramsal bir karşılığı olmasa dahi dengeli davranabiliyormuyuz. Dengeyi sadece eşitlik olarak mı algılıyor, yoksa olması gerektiği gibi; gereklilikleri gözönün de bulunduruyor muyuz? Bu yazıyı kaleme aldığım anlar da haber sitemize bir haber düştü ‘’şehit annesini 65 bin lira dolandırdılar’’ diye. Bu bizim hassasiyetimiz, dolandırma, hırsızlığa toplum olarak karşıyızdır. Şehit aileleri, engelli yurttaşlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız bu karşı olma halimizde ki duyarlılığımızı daha bir ön plana çıkarır. Bizler denge kurmaya çalışırken alt değerleri irdeleme gereğimiz vardır. İki kişinin kavgaya girme hali hoş karşılanmaz, kavgaya giren taraflardan biri baiz bir zayıflık içindeyse hoş karşılanmadığı gibi ahlaksıklık bir durum olarak yadırgarız.

Zayıf ezilmez, düşene vurulmaz gibi geleneksel kazanımlarımız vardır.
Yaşadığımız dünya, yaşamımızı sürdürdüğümüz coğrafya farklı bakış açılarıyla pozitiflikler sahibi olduğu gibi negatif yapısı ve zorluklarıyla da vardır. İnsan olarak kendimizden başlayıp etik kazanımlarımızı göz önünde bulundururarak DENGE diyorum.

Mir Murat Demir

Mir Murat Demir
Mir Murat Demirmirmuratdemir@haberinsaati.com
HABERİN SAATİ YAZARI

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mp3 indir