SON DAKİKA

BİLİNMEZ DEĞER İNSAN KAYNAKLARI

Bu haber 29 Nisan 2018 - 12:58 'de eklendi ve 3.070 views kez görüntülendi.

Değerli Okurlar;

Türk İş Adamı Sn. Vehbi KOÇ un ‘’ EN ÖNEMLİ SERMAYEM İNSAN KAYNAĞIMDIR ’’ sözü ile yola çıkarak; Günümüzde her ne kadar insan kaynağı yerini teknolojiye bırakıyor gibi görünse de kurumların halen en önemli değerlerinin çalışanları olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Şayet bir şirket verimliliği ve karlılığı arttırmak istiyorsa bunu ancak kalifiye ce tam donanımlı çalışanları ile gerçekleştirebilirler. Bunun yolu ise çalışana yatırım yapmaktan geçer. Çalışanlarına yatırım yapan şirketler aslında geleceklerine yatırım yapmaktadırlar. Çalışanlarına yapılacak olan yatırımı geri dönüşü en yüksek olan yatırım olarak tarif etmek yanlış da olmaz. Ulusal ve uluslararası yapılan bir çok ankette çalışanların hizmet kalitesini ve verimliliğini arttırmak için eğitime yapılan yatırımlar yanında motivasyon arttırıcı unsurlarında önemli olduğunu görüyoruz. Bu motivasyon arttırıcı unsurların çoğu zaman paraya dayanmadığına gösteriyor aynı anketler. Özetle çalışan maaşına yapılan zam ya da almış oluğu primden çok şirket bağlılığını arttırıcı farklı unsurlarla motive edilebiliyor.

Elbette mevki ve pozisyon, maaş artışı çalışanların kariyer basamaklarını tırmanması açısından oldukça önemlidir. Ancak bunun yeterli olduğunu düşünmek bir yanılgı olacaktır. Bugün çalışanlar hayatın zorlu şartlarında kendileri ile ilgilenen, değer veren gelişme olanakları sunan ve dolayısıyla mutlu olabilecekleri iş yerlerini tercih ediyorlar.

Bugün baktığımızda pek çok firma işe alım sürecinden başlayarak profesyonel insan kaynakları yönetimi sistemini tercih etmektedir. Teknolojik imkanların verdiği büyük avantajlardan faydalanarak sistem dahilinde çalışanların özgeçmişleri, sicilleri gibi hemen her türlü bilginin saklanması ile aynı zamanda çalışana verilen eğitimler, aktiviteler ve çalışanı motive etme amaçlı yapılacak her türlü faaliyetler raporlanabilmektedir. Bu bakımdan tek bir merkezden rahatlıkla yönetilebilecek sistemler ile hem işveren hem de çalışan açısından büyük gelişmelerin yaşandığı açıktır.

Çalışanlara verilen değer ancak onların şirket içi gelişmelerine sağlanan olanaklar ile anlaşılabilir ve ölçülebilir nitelikledir. Oryantasyon, kariyer gelişimi, gelişim planlarının bu sistemler ile otomatikleştirilmesi çalışanlarında kendileri ile ilgili yapılan çalışmaları, motivasyon süreçlerini nesnel olarak takip edebilmesi açısından önemlidir.

Özetle; kurumsallaşmanın en önemli ölçütlerinden birisi de insan ve insan kaynağına verilen önemdir. Şirketler personelin beklentilerini gözetmeli ve yaşam standartlarını yükseltmek için çalışmalıdır.

Bu ayrıntılarla birlikte, Mevcut imkânları geliştirerek insan kaynaklarını etkin bir şekilde yöneten firmaların uzun yıllar boyunca kaliteli hizmet sunmaya devam ettiklerini de rahatlıkla görebilirsiniz.

Saygılarımla.

Gökhan ERTEN

NİSAN 2018 / PAYAS

Gökhan Ertan
Gökhan Ertangokhanertan@haberinsaati.com
HABERİN SAATİ YAZARI

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.